Gazprom wchodzi na lodową platformę

Snow rests on oil pipeline pipes on the Russkoye heavy crude oil field, operated by Rosneft PJSC, in the Yamalo-Nenets region of East Siberia, near Novy Urengoy, in Russia,/Bloomberg

Rozpoczyna się pierwszy na świecie projekt wydobywczy realizowany w tak trudnych warunkach pogodowych. W stoczni w Astrachaniu ruszyła budowa platformy dla Gazpromu. Będzie wyjątkowa – wytrzymała na potężne pola lodowe, sztormy, temperaturę do minus 60 st C; do tego wielka jak boisko piłkarskie i ważąca 40 tysięcy ton. 

„W stoczni w obwodzie astrachańskim odbyła się uroczystość umocowania pierwszej podpory przeciwlodowej platformy Gazpromu, która ma pracować na złożu Kamiennomyskoje-Morie” – informuje w komunikacie Gazprom. Platforma ma imponujące rozmiary. Długość ponad 135 m, szerokość 69 m, wysokość od podstawy do lądowiska helikopterów – 41 m, a ciężar 40 tysięcy ton. Na niej znajdzie się główny i wspomagający moduł wiertniczy; moduł mieszkalny na 120 miejsc, a także moduł energetyczny i eksploatacyjny.

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym/Bloomberg

Z platformy pod dno morza pójdą 22 odwierty wspierające produkcję. Zostaną one umieszczone na odpornych na lód, satelickich blokach. Wydobyty gaz rurociągiem zostanie dostarczony na ląd do zintegrowanej stacji uzdatniania gazu i stacji kompresorowej. Następnie gaz trafi do Jednolitego Systemu Dostaw Gazu Rosji.

 

Złoże Kamiennomyskoje zalega w najdłuższym fiordzie Rosji – Zatoce Morza Karskiego u brzegów Półwyspu Jamalskiego i ujścia rzeki Ob. Zostało odkryte w 2000 r. na głębokości 11-17 m i ciągnie się na długości 56 km. Teren jest bardzo trudny; charakteryzuje się niskimi temperaturami (do minus 60 stopni Celsjusza), silnymi sztormami, szczególnie niebezpiecznymi w płytkich wodach, a także gęstym, świeżym lodem.

Platforma wiertnicza na Syberii/Bloomberg


Gra jednak idzie o ogromne zasoby. Pod względem rezerw gazu złoże należy do kategorii wyjątkowych. Zawiera około 555 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa, do tego gaz ten jest tak czysty, że właściwie (w 99,3 proc.) to metan. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2025 r., Gazprom chce rocznie wydobywać 15 miliardów metrów sześciennych przez okres 13 lat.


Koncern informuje, że zagospodarowanie złoża będzie pierwszym na świecie projektem morskim realizowanym w tak ekstremalnych warunkach lodowych i klimatycznych. Okres bez lodu na morzu wynosi zaledwie trzy miesiące. Wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wyjątkowej ekologii tych terenów oraz to, by nie naruszyć i nie zanieczyścić zasobów ryb i skorupiaków w tym rejonie.
Kosztu projektu Gazprom nie podał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC robi swoje, a Rosja nie

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 ...

Węgiel najdroższym paliwem świata

Węgiel, który do tej pory uważany był za jedno z najtańszych źródeł pozyskiwania energii, ...

Niemcy: Przebudzenie klimatyczne?

Między politycznym samobójstwem a radykalną prawicową prawicą. Piątek 20 września był decydującym dniem dla ...

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o OZE

Rada ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

Litwa rezygnuje z gazu z Gazpromu

Cena rosyjskiego gazu nie zadowala Litwinów, dlatego przeszli na gaz z Norwegii. Państwowy operator ...