Gazprom ponad prawem. Nie chce płacić Ukrainie

Bloomberg

Rosjanie powiadomili Naftogaz, że nie zapłacą kwot zasądzonych w Sztokholmie (2,6 mld dol. netto) i nie będą dostarczać gazu sąsiadowi na ustalonych przez trybunał warunkach.

„Podczas prowadzonych rozmów Gazprom dał do zrozumienia, że odmawia dostaw gazu na Ukrainę w tym roku, tak jak tego wymagał wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Gazprom odmówił też potwierdzenia, że zapłaci Naftogazowi 2,6 mld dol., do zapłaty których zobowiązał Rosjan trybunał” – dowiedziała się w biurze prasowym Naftogazu agencja Unian.

Decyzja szwedzkiego arbitrażu jest ostateczna i obowiązująca a pomimo to Rosjanie ją zanegowali i wnieśli apelację do wyższego sądu w Szwecji. Jednak apelacja nie wstrzymuje wykonania decyzji Sztokholmu.

„Odmowa Gazpromu wykonania decyzji uznanego międzynarodowego arbitrażu, stawia w wątpliwość wiarygodność Gazpromu jako pewnego partnera europejskiego przemysłu gazowego. Jest to też zagrożeniem dla już obowiązujących kontraktów – ostrzega Jurij Witrienko dyrektor ds sprzedaży Naftogazu. Ukraińcy informują, że strony uzgodniły, że spotkają się na rozmowy jeszcze raz – w kwietniu.

Przypomnijmy, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 28 lutego ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie muszą zapłacić Ukraińcom 4,673 mld dol.. za przemysł mniejszej niż zapisano w kontrakcie ilości gazu. Arbitraż obniżył też obowiązującą w kontrakcie wielkość gazu kupowanego rocznie przez Ukrainę z Gazpromu z 41,6 mld m3 do 4 mld m3.

Także cena rosyjskiego gazu z kontraktu kupna-sprzedaży za lata 2014-2015 została przez arbitraż obniżona o 27,4 proc.. Trybunał uznał, że Rosjanie zawyżyli ją bez uzasadnienia. Tak więc Ukraina musi zwrócić sąsiadom o 1,8 mld dol. mniej niż wyliczył to Gazprom. W sumie na końcu tych rozliczeń do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol. netto. Musi to zapłacić Gazprom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Łatwiej rozdzielić stołki niż kompetencje

Choć nowa ustawa o działaniach administracji rządowej już została podpisana przez prezydenta, to nie ...

GE i Alstom wybrane na wykonawcę Ostrołęki C

Energa i Enea rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę bloku węglowego na 1 tys. MW w ...

Niższe rachunki za prąd

W przyszłym roku zapłacimy miesięcznie o 1-2 zł netto mniej za prąd i dystrybucję. ...

Eni zrywa z Rosneft z powodu amerykańskich sankcji

Włoski koncern paliwowy zamroził wspólny z Rosneft projekt wydobywczy na szelfie Morza Czarnego. Powodem ...

Włosi wystawili rachunek za South Stream

Przerwanie przez Gazprom budowy gazociągu południowego, może Rosjan słono kosztować. Włoski podwykonawca domaga się ...

Ciepłownie po mrozach ze słabym zapasem węgla

Choć największe mrozy za nami, to niektórzy ciepłownicy nadal mają problemy z utrzymaniem zapasów ...