Gazprom ponad prawem. Nie chce płacić Ukrainie

Bloomberg

Rosjanie powiadomili Naftogaz, że nie zapłacą kwot zasądzonych w Sztokholmie (2,6 mld dol. netto) i nie będą dostarczać gazu sąsiadowi na ustalonych przez trybunał warunkach.

„Podczas prowadzonych rozmów Gazprom dał do zrozumienia, że odmawia dostaw gazu na Ukrainę w tym roku, tak jak tego wymagał wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Gazprom odmówił też potwierdzenia, że zapłaci Naftogazowi 2,6 mld dol., do zapłaty których zobowiązał Rosjan trybunał” – dowiedziała się w biurze prasowym Naftogazu agencja Unian.

Decyzja szwedzkiego arbitrażu jest ostateczna i obowiązująca a pomimo to Rosjanie ją zanegowali i wnieśli apelację do wyższego sądu w Szwecji. Jednak apelacja nie wstrzymuje wykonania decyzji Sztokholmu.

„Odmowa Gazpromu wykonania decyzji uznanego międzynarodowego arbitrażu, stawia w wątpliwość wiarygodność Gazpromu jako pewnego partnera europejskiego przemysłu gazowego. Jest to też zagrożeniem dla już obowiązujących kontraktów – ostrzega Jurij Witrienko dyrektor ds sprzedaży Naftogazu. Ukraińcy informują, że strony uzgodniły, że spotkają się na rozmowy jeszcze raz – w kwietniu.

Przypomnijmy, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 28 lutego ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. Rosjanie muszą zapłacić Ukraińcom 4,673 mld dol.. za przemysł mniejszej niż zapisano w kontrakcie ilości gazu. Arbitraż obniżył też obowiązującą w kontrakcie wielkość gazu kupowanego rocznie przez Ukrainę z Gazpromu z 41,6 mld m3 do 4 mld m3.

Także cena rosyjskiego gazu z kontraktu kupna-sprzedaży za lata 2014-2015 została przez arbitraż obniżona o 27,4 proc.. Trybunał uznał, że Rosjanie zawyżyli ją bez uzasadnienia. Tak więc Ukraina musi zwrócić sąsiadom o 1,8 mld dol. mniej niż wyliczył to Gazprom. W sumie na końcu tych rozliczeń do zapłacenia pozostanie 2,56 mld dol. netto. Musi to zapłacić Gazprom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole na półmetku

Rozpoczęta blisko 2,5 roku temu, warta prawie 11,7 mld zł, budowa dwóch nowych bloków ...

Koszty ochrony klimatu

Podczas odbywającego się 18–20 maja VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jak co roku – ...

Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę – mówi ...

Shell żegna Morze Północne

Holendersko-brytyjski koncern sfinalizował sprzedaż swoich aktywów na Morzu Północnym. Otrzymał za nie 3,8 mld ...

Energetyka znalazła się w węglowej niszy

Liczba rozpoczętych inwestycji w bloki węglowe na świecie maleje już trzeci rok z rzędu. ...

Strategia Gaz-Systemu: Polska hubem gazowym

W Polsce na bazie infrastruktury Gaz-Systemu powstanie fizyczny hub. Ponadto spółka stawia sobie za ...