Duży popyt na akcje PKN Orlen

Bloomberg

Papiery płockiego koncernu rosną najmocniej ze wszystkich akcji spółek zaliczanych do indeksu WIG20. Realizowane są też nimi największe na rynku obroty.

Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs akcji PKN Orlen wynosił 84,26 zł, co oznaczało jego wzrost o zaledwie 0,2 proc. Zainteresowanie giełdowych inwestorów spółką rosło jednak z każdą minutą. W połowie wtorkowych notowań popyt był już tak duży, że kurs walorów płockiego koncernu sięgał nawet 88,72 zł. To oznaczało zwyżkę aż o 5,5 proc.

Co ważniejsze papiery PKN Orlen stały się dzisiaj motorem zwyżek na GPW, gdyż rosną najmocniej ze wszystkich akcji spółek zaliczanych do indeksu WIG20. Realizowano nimi też największe obroty na rynku. Co spowodowało nagły wzrost popytu, trudno jednoznacznie stwierdzić. Dziś firma nie przekazała na rynek żadnych informacji. Również w jej otoczeniu trudno doszukiwać się wiadomości, które mogłyby mieć wpływ na notowania.

Być może inwestorzy doszli do wniosku, że skala przecen PKN Orlen jest już tak duża, że warto nabyć jego akcje. Walory firmy od chwili osiągnięcia historycznego kursu, co miało miejsce w październiku ubiegłego roku, systematycznie traciły na wartości. O ile w szczytowym okresie kosztowały nawet 134,45 zł o tyle pod koniec ubiegłego roku już około 110 zł. Z kolei w ostatnią środę zniżkowały nawet do 83 zł.

Nie można też wykluczyć, że inwestorzy zaczęli dyskontować możliwość wystąpienia ewentualnych synergii operacyjnych i kosztowych, jakie mają wystąpić po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos. Zdaniem specjalistów duże oszczędności mogą dać zwłaszcza wspólne zakupy surowców oraz wspólna strategia marketingowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Specustawa przegłosowana przez Sejm

Przyspieszenie budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu – taki ma być efekt ustawy o ...

Hydrogen – a bypass to electromobility?

Hydrogen, used in a number of industrial applications nowadays, could also be widely used ...

Atomówka na Litwie nie powstanie

Projekt wspólnej budowy elektrowni jądrowej Wisaginia jest martwy, twierdzi były minister energetyki Litwy. – ...

Brudna ropa z Rosji uszkodziła rafinerie na długie miesiące

Z powodu brudnej ropy w naftociągu „Przyjaźń” białoruska petrochemia znalazła się w „skrajnie trudnej ...

Forbes: Orlen szóstym zagranicznym importerem ropy z Rosji

Polski koncern kupił w minionym roku mniej ropy w Rosji, ale wciąż należał do ...

Walka w OPEC przed sesją ministrów o wielkość wydobycia

Przed sesją ministrów OPEC 4 grudnia Arabia Saudyjska jest pod rosnącą presją innych krajów ...