Saudowie kończą cenowy dżihad

Adobe Stock

Pustynne Królestwo przestaje stosować specjalny rabat i podnosi ceny czarnego złota. Zniżki zmniejszyły się 2-3 razy, co najmocniej odczują klienci z Azji i Europy.

Saudi Aramco opublikował nowe ceny swoich marek ropy dla kontraktów z dostawą na czerwiec. Wcześniej arabski gigant dwa razy odkładach publikację nowych cen. Nowy cennik publikowany tradycyjnie 5 dnia każdego miesiąca, pojawił się dopiero 7 maja i był zaskoczeniem dla handlujących ropą naftową.


Wszyscy uczestnicy rynku pytani przez agencję Bloomberg oczekiwali większych rabatów, powołując się na słaby popyt zarówno w Europie, jak i Azji, pomimo zniesienia kwarantanny w Chinach. Jednak widać, że kiedy Rosja zgodziła się na największą w historii redukcję swojego wydobycia (do 8,5 mln baryłek dzienne), także Saudowie zdecydowali się zakończyć cenową wojnę.

AFP


Na kluczowym dla Aramco rynku azjatyckim marka Arab Light podrożała o 1,4 dolara i będzie sprzedawana z dyskontem 5,9 dolarów do regionalnej marki Oman/Dubai, informuje agencja Reuters. Arab Extra Light będzie droższy o 90 centów, a cena ciężkich marek Arab Medium i Arab Heavy wzrośnie o 1,7 dol. W tym samym czasie olej ultralekki Arab Super Light spadnie o 2 dolary i będzie sprzedawany ze zniżką 5,65 dolara do ceny Oman / Dubai.

Flames burn off at an oil processing facility in Saudi Aramco’s oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg


Na rynku europejskim, na którym saudyjska ropa konkuruje z rosyjskim Urals, Saudi Aramco zmniejszył rabaty 2-3 krotnie. W przypadku dostaw do krajów północno-zachodniej Europy cena Arab Extra Light wzrośnie o 5,8 dolara i będzie sprzedawana o 3,1 dolary taniej niż europejska marka Brent (w porównaniu z 8,9 dolara w kwietniu). Arab Light, który przez dwa miesiące kusił klientów niespotykaną zniżką 10,25 dolara do Brent, będzie droższy o 6,55 dolarów. Ceny ciężkich marek wzrosną o 6,4-6,6 dolarów.

The impounded Iranian crude oil tanker, Grace 1, is silhouetted as it sits anchored off the coast of Gibraltar on Saturday, July 20, 2019. Tensions have flared in the Strait of Hormuz in recent weeks as Iran resists U.S. sanctions that are crippling its oil exports and lashes out after the seizure on July 4 of one of its ships near Gibraltar. Photographer: Marcelo del Pozo/Bloomberg


Dla klientów z regionu Morza Śródziemnego zniżki na przesyłki z Arabii Saudyjskiej będą prawie trzy razy mniejsze. Rabat Arab Extra Light na Brent zmniejszy się z 10,3 do 3,4 dolara, Arab Light – z 10,3 do 3,5 dolara, Arab Medium – z 11,4 do 3,9 dolara, a Arab Heavy – z 11, 4 do 4,2 dolarów. Ceny dla odbiorców ze Stanów Zjednoczonych wzrosną o 1-1,8 dolara dla całej linii marek.

Tak więc jak podkreślają agencje, „cenowy dżihad” rozpętany przez Rijad po decyzji Moskwy o zerwaniu marcowych rozmów OPEC +, przyniósł dobre rezultaty. Według Bloomberga, w kwietniu dostawy saudyjskie do Chin podwoiły się. W USA osiągnęły 1 milion baryłek dziennie, co jest najwyższym importem od sierpnia 2018 roku. Rotterdam, największy węzeł naftowy w północno-zachodniej Europie, odebrał w kwietniu 1,42 miliona ton ropy saudyjskiej. To dwukrotnie więcej niż w marcu. Jednocześnie dostawy rosyjskiej Urals zmniejszyły się o 42 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja straci europejskie dominium

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. ...

Jest umowa na finansowanie Elektrowni Łagisza

Tauron zawarł z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę na finansowanie budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni ...

PGE: inwestycje rzędu 1,8 mld zł na dostosowanie elektrowni

Na dostosowanie elektrowni do zaostrzających się norm środowiskowych Polska Grupa Energetyczna wyda 1,8 mld ...

It’s balance that matters

The Katowice summit may set the directions of the EU’s climate policy for the ...

PGE ma uratować Kompanię Węglową

Resorty skarbu i energetyki uwzględniają też w planach dla górnictwa Energę i PGNiG. Firmy ...

Zima łagodna dla portfeli

Wysokie temperatury w sezonie grzewczym martwią ciepłowników. Klienci się cieszą, bo zapłacą niższe rachunki. ...