Jest 10-letnia umowa tranzytowa Rosji i Ukrainy, ale…

An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Nie jest to długo oczekiwany, także w Brukseli, kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Podpisana umowa dotyczy tranzytu rosyjskiej ropy.

Szefowie Ukrtransgaz – operatora ukraińskich naftociągów i Transneftu – monopolisty w eksporcie rosyjskiej ropy podpisali w Chorwacji podczas konferencji „Energetyka XXI wieku” aneks do umowy tranzytowej, przedłużający o dekadę (do 2030 r) tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Ukrainy – poinformowało we wtorek biuro prasowe Urktransnafta.
Oprócz samego przedłużenia umowy, zaktualizowane zostało szereg parametrów tranzytu z uwzględnieniem bieżącej sytuacji na rynku tego typu usług w regionie. Bez zmian pozostały główne punkty współpracy – porządek opłat i mechanizm współdziałania służb technicznych obu operatorów.

 

Employees are seen performing maintenance work at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Kontrakt gwarantuje bezpieczną i pewną pracę ukraińskich naftociągów. Tranzyt do krajów Europy Południowej i stabilne źródło dochodów Ukrtransnafta – podkreśla strona ukraińska.
Ukraina to nie tylko kluczowy rynek tranzytowy rosyjskiego gazu, ale też, o czym ostatnio zapominamy w natłoku gazowych sporów – ważny korytarz tranzytu rosyjskiej ropy. System jej transportu na terenie Ukrainy składa się z 18 naftociągów o łącznej długości 4569 km, 51 przepompowni ropy, 11 zbiorników o pojemności 1010 tysięcy m3. Pracę systemu zapewnia 176 pomp o łącznej mocy silników elektrycznych 357 tys KW.

 

Przez Ukrainę ropa z Rosji dociera na Węgry, Słowację, portów Morza Czarnego i do Polski. Od początku 2019 r przez naftociągi Ukrainy przepłynęło 12,036 mln ton ropy. Nie jest to jednak zwykły rok. Trwające ponad dwa miesiące zanieczyszczenie rur brudną ropą z Rosji spowodowało wstrzymanie tranzytu. Ukraina jako pierwsza dostała od Rosjan rekompensatę za straty wywołane koniecznością zatrzymania tranzytu – 2,3 mln dol.
Zakaz eksportu rosyjskich produktów naftowych i ropy na Ukrainę wprowadzony przez Kreml tej jesieni zmniejszył ukraińskie zakupy w Rosji, a tym samym wykorzystanie naftociągów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Premierze, czy jest pan gotowy?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska naruszyła unijne normy czystości powietrza. Po tym wyroku ...

Arabia Saudyjska planuje podwyżkę cen benzyny

Rząd Arabii Saudyjskiej rozważa ostrą podwyżkę cen benzyny i paliwa lotniczego na rynku krajowym ...

Orlen idzie w kierunku neutralności klimatycznej

Za 30 lat grupa chce ograniczyć emisję CO2 do zera. Aby osiągnąć ten cel, ...

Bez emocji przy imporcie gazu z USA

Dobrze, po emocjonalnych wypowiedziach polityków zaczynają przebijać się głosy, że nie będziemy kupować gazu ...

Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz ...

Ropa do zamrażarki

Goldman Sachs ocenił jako duże, szanse zamrożenia wydobycia ropy przez największych producentów. Ale to ...