Gazprom: większy zysk, jeszcze większy dług

Bloomberg

Gazowy rosyjski gigant zarobił w minionym roku na czysto dwa razy więcej aniżeli przed dwoma laty. Pomimo to zadłużenie Gazpromu jest dwa razy większe od zysku. To „zasługa” Nord Stream-2.

Grupa Gazprom opublikowała wyniki za 2018 r. Przychody ze sprzedaży zwiększyły się w ujęciu rocznym o 25,6 proc. i wyniosły 8,224 bln rubli (dziś to 130 mld dol.). Koncern wyjaśnia, że wpływ na wzrost sprzedaży miał większy popyt na gaz, produkty naftowe, surową ropę i gazowy kondensat.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom grozi Unii sądem

Zysk netto okazał się 2 razy większy aniżeli w 2017 r i wyniósł 1,456 bln rubli (22,5 mld dol.). Zysk ze sprzedaży brutto zwiększył się 2,2 krotnie do 1,93 bln rubli (29,8 mld dol.).
Wraz z zyskiem zwiększyło się też zadłużenie grupy Gazprom. Zobowiązania netto na koniec 2018 r były dwa razy większe od zysku i wynosiły 3,014 bln rubli (46,6 mld dol.). To wzrost w ciągu roku o 26 proc.

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Gazprom tłumaczy wzrost zadłużenia większą liczbą zaciąganych kredytów długoterminowych i pożyczek w rublach „w związku ze wzrostem kursów dolara i euro do rubla”. Koncern nie wspomina, że nowe kredyty mają związek z finansowaniem Nord Stream-2.
Połowę z kwoty 9,5 mld euro stanowią kredyty zachodnich partnerów Rosjan – austriackiego OMV, niemieckich Wintershall i Uniper, Shell i francuskiego Engie. Każdy dorzuci 950 mln euro. Drugą połowę (4,75 mld euro) finansują Rosjanie.

Bloomberg

W końcu 2018 r Mario Meren prezes Wintershall poinformował, ż Gazprom i partnerzy zainwestowali już w gazociąg ponad 6 mld euro. W marcu 2019 r inwestor gazociągu – szwajcarska spółka Gazpromu – Nord Stream-2 AG poinformował, że zaciągnął długoterminowe kredyty na 220 mln euro. Tymczasem inwestycja stoi pod znakiem zapytania, wobec braku zgody Danii na przejście przez duńskie wody oraz konieczności podporządkowania się nowej Dyrektywie Gazowej.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom sprzedał mniej surowca za granicę

Mogą Ci się również spodobać

Duże inwestycje w ropę i gaz

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie. ...

Kluczowy wskaźnik PKN Orlen nadal spada

Wynik EBITDA LIFO był znacznie słabszy niż przed rokiem. To efekt wysokich cen ropy, ...

Marek Józefiak: Niemcy zużywają więcej węgla niż Polska

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Marek Józefiak, Greenpeace Polska.

W czerwcu dwie aukcje dla ekosiłowni

Planujemy w tym roku kolejne aukcje dla zielonych elektrowni – informuje „Rzeczpospolitą” Urząd Regulacji ...

KE: zgoda na system zielonych certyfikatów

Komisja Europejska mówi „tak” systemowi zielonych certyfikatów. Były one przyznawane producentom energii z odnawialnych ...

Gazowa rewolucja na Ukrainie

Od początku roku Kijów kupił w Unii ponad dwa razy więcej gazu niż w ...