Gazprom: większy zysk, jeszcze większy dług

Bloomberg

Gazowy rosyjski gigant zarobił w minionym roku na czysto dwa razy więcej aniżeli przed dwoma laty. Pomimo to zadłużenie Gazpromu jest dwa razy większe od zysku. To „zasługa” Nord Stream-2.

Grupa Gazprom opublikowała wyniki za 2018 r. Przychody ze sprzedaży zwiększyły się w ujęciu rocznym o 25,6 proc. i wyniosły 8,224 bln rubli (dziś to 130 mld dol.). Koncern wyjaśnia, że wpływ na wzrost sprzedaży miał większy popyt na gaz, produkty naftowe, surową ropę i gazowy kondensat.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom grozi Unii sądem

Zysk netto okazał się 2 razy większy aniżeli w 2017 r i wyniósł 1,456 bln rubli (22,5 mld dol.). Zysk ze sprzedaży brutto zwiększył się 2,2 krotnie do 1,93 bln rubli (29,8 mld dol.).
Wraz z zyskiem zwiększyło się też zadłużenie grupy Gazprom. Zobowiązania netto na koniec 2018 r były dwa razy większe od zysku i wynosiły 3,014 bln rubli (46,6 mld dol.). To wzrost w ciągu roku o 26 proc.

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Gazprom tłumaczy wzrost zadłużenia większą liczbą zaciąganych kredytów długoterminowych i pożyczek w rublach „w związku ze wzrostem kursów dolara i euro do rubla”. Koncern nie wspomina, że nowe kredyty mają związek z finansowaniem Nord Stream-2.
Połowę z kwoty 9,5 mld euro stanowią kredyty zachodnich partnerów Rosjan – austriackiego OMV, niemieckich Wintershall i Uniper, Shell i francuskiego Engie. Każdy dorzuci 950 mln euro. Drugą połowę (4,75 mld euro) finansują Rosjanie.

Bloomberg

W końcu 2018 r Mario Meren prezes Wintershall poinformował, ż Gazprom i partnerzy zainwestowali już w gazociąg ponad 6 mld euro. W marcu 2019 r inwestor gazociągu – szwajcarska spółka Gazpromu – Nord Stream-2 AG poinformował, że zaciągnął długoterminowe kredyty na 220 mln euro. Tymczasem inwestycja stoi pod znakiem zapytania, wobec braku zgody Danii na przejście przez duńskie wody oraz konieczności podporządkowania się nowej Dyrektywie Gazowej.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom sprzedał mniej surowca za granicę

Mogą Ci się również spodobać

MSP analizuje połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – poinformował ...

OZE: Możemy tylko minimalizować skutki

Polska najprawdopodobniej nie zrealizuje unijnych zobowiązań w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu ...

Mocno spada kurs akcji PKN Orlen

Obawy dotyczące przyszłości płockiego koncernu powodują, że inwestorzy coraz chętniej pozywają się akcji spółki. ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...

Czarna lista polskich firm

Coraz więcej banków ogranicza finansowanie węgla. Instytucje odmawiają wspierania spółek z dużym udziałem czarnego ...

Długi mocno ciążą koncernom naftowym

Po latach boomu trend się odwrócił. Ci, którzy inwestowali w obligacje spółek z sektora ...