Ważna instalacja Orlenu ruszy w kwietniu

Bloomberg

Dopiero za dwa miesiące wzrosną w Płocku moce produkcyjne w zakresie propylenu. Pierwotnie inwestycję planowano zakończyć w II połowie ubiegłego roku.

 

Elektrobudowa, która realizuje na zlecenie PKN Orlen inwestycję dotyczącą budowy instalacji metatezy w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku poinformowała, że prace przy tym projekcie planuje zakończyć do połowy kwietnia tego roku. Do tego czasu ma być zwłaszcza przeprowadzony test gwarancyjny i podpisane odpowiednie dokumenty.

Obecnie budowana instalacji znajduje się w końcowej fazie rozruchu technologicznego. Po zakończeniu wszystkich prac przewidzianych w procedurach rozruchowych, dociążeniu instalacji i ustabilizowaniu parametrów procesowych, zostanie przeprowadzony ruch regulacyjny i test gwarancyjny kończący inwestycję.

Instalacja metatezy ma przyczynić się w PKN Orlen do wzrostu produkcji propylenu o 100 tys. ton rocznie, czyli do 550 tys. ton. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł. Pierwotnie zakończenie budowy oraz uruchomienie nowych urządzeń w Płocku zaplanowano na II połowę 2018 r.

Propylen wytwarzany przez instalację metatezy ma być przetwarzany na polipropylen (tworzywa sztuczne) w Basell Orlen Plyolefins (BOP), podmiocie z 50-proc. udziałem PKN Orlen. BOP już od pewnego czasu realizuje inwestycję, która ma pozwolić na zwiększenie wytwarzania polipropylenu.

W końcowej fazie realizacji jest też budowa instalacji polietylenu w Czechach. W związku z tym w zależnym Unipetrolu zwiększą się moce wytwórcze o 270 tys. ton polietylenu rocznie. Koszt projektu szacowany jest na 314 mln euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przetarg PSE na kolejne negawaty

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły kolejny przetarg na pozyskanie wolumenu usług redukcji zapotrzebowania w wymiarze ...

Po 40 latach USA znów eksportują ropę

Już w najbliższych godzinach port w Teksasie opuści pierwszy tankowiec z ropą naftową wyeksportowaną ...

Amerykański gaz zmienia rynek Unii.

Udział LNG w imporcie krajów Unii się podwoił i sięga 20 proc.. Dawno już ...

PKP złożyła w sądzie wniosek o unieważnienie prywatyzacji PKP Energetyka

Jak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez prezesa kolejowej grupy Mirosława Pawłowskiego ...

Złamany monopol Gazpromu

Trybunał Sprawiedliwości UE, odrzucając przepisy, które uprzywilejowały rosyjski koncern, pokazał, że unijne wartości nie ...

KGHM Polska Miedź od lat wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania z myślą o zdrowiu mieszkańców regionu i ochronie przyrody. Spółka wydaje miliony na inwestycje środowiskowe .

Nowe technologie dla środowiska

W ubiegłym roku na realizację inwestycji proekologicznych KGHM wydał niemal 369 mln zł. Do ...