Norwegia poszuka ropy przy rosyjskiej granicy

Bloomberg

Oslo w przyszłym roku rozpocznie poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją na Morzu Barentsa. Tłumaczy to „ochroną interesów Norwegii”.

Rząd Norwegii zdecydował o przeznaczeniu z budżetu 50 mln koron (6 mln dol.) na poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją, która została ustanowiona w 2010 r w tzw. szarej strefie Morza Barentsa.
„- W 2019 r chcemy rozpocząć prace poszukiwawcze by nanieść na mapę zasobów naftowych nowe złoża wzdłuż linii podziału z Rosją – stwierdziła premier Erna Solberg. Dodała, że podobne prace prowadzą Rosjanie.

– Jeżeli będą mieli więcej informacji o tych terenach aniżeli my, to nasze pozycja przy podziale bogactw naturalnych będzie słabsza – dodała pani premier, cytuje agencja Prime.
W 2016 r Norwegia i Rosja zawarły porozumienie, zgodnie z którym strony mogą przekraczać granicę w celu przeprowadzenia badań sejsmicznych. Dotąd Norwegia nie przeznaczała na to pieniędzy. Dopiero w przyszłorocznym budżecie zapisano 50 mln koron.
Porozumienie między Rosją a Norwegią o granicy na Morzu Barentsa weszło w życie w 2011 r. Negocjacje trwały od lat 1970 tych. W 2013 r norweski dyrektoriat naftowy (NPD) ogłosił, że zasoby w południowo-wschodniej części Morza Barentsa, która zgodnie z umową należy do Norwegii, pozwolą na wzrost zasobów na szelfie Norwegii o 15 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KE przyznała 9,2 mln euro na połączenie gazowe Polska-Niemcy

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o przyznaniu 9,2 mln euro na połączenia gazowe między ...

OPEC+ pęka od środka

Komitet techniczny krajów-uczestników porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, nie dał rekomendacji wyznaczonemu na jutro spotkaniu ...

20. stopień zasilania odbija się czkawką

Na firmy padł blady strach. Urząd Regulacji Energetyki rozpoczyna liczne postępowania w przedsiębiorstwach, które ...

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej

PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej – poinformował wiceprezes spółki Mirosław ...

Trzęsienie ziemi w zarządzie Unimotu

Po fatalnych wynikach finansowych za II kwartał i odwołaniu kluczowych osób z zarządu, na ...