Norwegia poszuka ropy przy rosyjskiej granicy

Bloomberg

Oslo w przyszłym roku rozpocznie poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją na Morzu Barentsa. Tłumaczy to „ochroną interesów Norwegii”.

Rząd Norwegii zdecydował o przeznaczeniu z budżetu 50 mln koron (6 mln dol.) na poszukiwania złóż ropy wzdłuż granicy z Rosją, która została ustanowiona w 2010 r w tzw. szarej strefie Morza Barentsa.
„- W 2019 r chcemy rozpocząć prace poszukiwawcze by nanieść na mapę zasobów naftowych nowe złoża wzdłuż linii podziału z Rosją – stwierdziła premier Erna Solberg. Dodała, że podobne prace prowadzą Rosjanie.

– Jeżeli będą mieli więcej informacji o tych terenach aniżeli my, to nasze pozycja przy podziale bogactw naturalnych będzie słabsza – dodała pani premier, cytuje agencja Prime.
W 2016 r Norwegia i Rosja zawarły porozumienie, zgodnie z którym strony mogą przekraczać granicę w celu przeprowadzenia badań sejsmicznych. Dotąd Norwegia nie przeznaczała na to pieniędzy. Dopiero w przyszłorocznym budżecie zapisano 50 mln koron.
Porozumienie między Rosją a Norwegią o granicy na Morzu Barentsa weszło w życie w 2011 r. Negocjacje trwały od lat 1970 tych. W 2013 r norweski dyrektoriat naftowy (NPD) ogłosił, że zasoby w południowo-wschodniej części Morza Barentsa, która zgodnie z umową należy do Norwegii, pozwolą na wzrost zasobów na szelfie Norwegii o 15 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enea udostępniła elektroniczne biuro obsługi klientów

Ok. 2,5 mln klientów firmy energetycznej Enea może już korzystać z elektronicznego biura obsługi. ...

Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia ...

Wenezuela kontratakuje w Kolumbii

Władze Wenezueli oskarżyły kierownictwo kolumbijskiego oddziału narodowego koncernu naftowego w korupcji. Ma ona kosztować koncern ...

NIK: fiasko restrukturyzacji węglowego giganta

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła największego krajowego producenta węgla kamiennego – Polską Grupę Górniczą. „Mimo dogodnych ...

Musiałek: PiS broni węgla, ale tylko retorycznie

Liderzy PiS wprawdzie bronią węgla, ale wszyscy wiedzą, że od tego surowca powoli trzeba ...

SIEMENS preferowanym partnerem Synthosa przy budowie bloku gazowego

 Synthos, jeden z liderów branży chemicznej w Polsce, wybrał Siemensa jako preferowanego partnera do ...