Gazociąg wspólnych interesów

Bloomberg

Projekt Baltic Pipe – strategiczny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jest ważny z biznesowego punktu widzenia także dla Duńczyków.

– Oczywiście będziemy musieli zainwestować pewną kwotę, ale rurociąg przyniesie także pewne przychody z taryf przesyłowych. Pozostanie nadwyżka 2-3 mld duńskich koron, która możemy wykorzystać, by obniżyć taryfy dla odbiorców duńskich m.in. gospodarstw domowych. Mogą one zmniejszyć się o 15-20 euro rocznie w porównaniu z sytuacją, gdybyśmy tych przychodów nie mieli. To wesprze całą gospodarkę – zapewniał w kuluarach konferencji energetycznej w Kopenhadze Thomas Egebo, prezes duńskiego operatora systemu przesyłowego Energinet, który wspólnie z polskim odpowiednikiem Gaz-Systemem sfinansują inwestycję. Polskie wydatki będą jednak nieco wyższe niż duńskie.

Obniżenie taryf gazowych w Danii wesprze całą gospodarkę i jej dalsza transformację energetyczną w kierunku źródeł niskoemisyjnych. Jak ujawnił Ole Hvelplund, prezes Nature Energy, dostawcy biogazu posiadającego 5 takich źródeł i planującego dwa kolejne, w perspektywie 2025 r. Dania chce całkowicie zastąpić gaz ziemny biogazem. – Niższe taryfy zwiększą konkurencyjność tej technologii – stwierdził Hvelplund.
Jak zauważył większość zielonego gazu wykorzystywana jest w sektorze transportu, a nie do produkcji energii. Dlatego nie należy zamykać się na zwiększanie dostaw błękitnego paliwa i rozbudowę infrastruktury do jego przesyłu mimo, że naturalny gaz jest kopaliną.
Dla Polski projekt Baltic Pipe ma wymiar strategiczny. Jest potrzebny do dywersyfikacji źródeł dostaw i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. W Kopenhadze Woźniak poinformował, że spółka skupia się na tym, by wraz z uruchomieniem gazociągu dostarczać nim gaz do Polski.
Spółka aktywnie uczestniczy w kolejnych rundach zakupu koncesji w Norwegii. – Stać nas na nowe inwestycje – poinformował Woźniak w kuluarach konferencji. – Docelowo będziemy dążyć do uzyskania własnego wydobycia w Norwegii równego nawet przepustowości Baltic Pipe, czyli 10 mld m sześć. rocznie – dodał Woźniak.
Obecnie spółka wydobywa tam 0,6 mld m sześc. gazu rocznie. W krótszym terminie 2022 r., kiedy według planów inwestycja ma być oddana do użytku, przesył z Norwegii ma sięgnąć 2,5 mld m sześć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska szuka drogi do obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...

Drożejący prąd uderza w polski przemysł

Eksperci przewidują, że hurtowe ceny energii elektrycznej w kolejnych latach będą dalej rosły. To ...

Wojciech Jasiński stanął na czele PKN Orlen

Rada nadzorcza największego w Polsce koncernu powołała polityka PiS i byłego ministra skarbu do ...

Dziś spadnie BAT na polską energetykę

Przy niepewności regulacji lepiej modernizować istniejące bloki, niż budować nowe – radzą eksperci. W ...

Za gaz trzeba będzie słono płacić

W najbliższych miesiącach błękitne paliwo będzie znacznie droższe niż rok temu. Firmy już cierpią ...

Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak ...