Total pożegnał Iran

A Ryanair Holdings Plc passenger plane takes off from Berlin Schnoefeld Airport as the Total SA logo sits above a gas station in Schoenefeld, Germany, on Friday, Aug. 17, 2018. Talks between Ryanair and striking Irish pilots are set to resume Friday as the sides seek to reach an agreement that could hold the key to resolving a wider European dispute over pay and contracts. Photographer: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Francuski koncern paliwowy oficjalnie zakończył swoje interesy w Islamskiej Republice i wycofał się z tego rynku. Biały Dom jest zadowolony.

O odejściu Francuzów poinformowały władze w Teheranie: „Total oficjalnie wycofał się z projektu Południowy Pars 11” – potwierdził Biżan Zangiene irański minister ropy, pisze agencja Prime.
Irańczyk podkreślił, że Teheran ma już zastępcę na miejsce Total. Jest nim chiński gigant energetyczny CPNC.
Minister dodał, że Total może w ciągu dwóch miesięcy spóbować otrzymać od Białego Domu specjalne pozwolenie na dalszą pracę w Iranie. Dyrektor naczelny Total Patrick Pouyanné twierdzi jednak, że szanse na to są bardzo małe.

Francuzi znaleźli się pod ścianą po decyzji Donalda Trumpa opuszczenia porozumienia jądrowego z Iranem, zawartego w 2015 r przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy. Tym samym Biały Dom objął sankcjami firmy, które prowadzą biznes w Iranie. Muszą wybrać czy chcą działać w USA czy w Republice Islamskiej.
W połowie 2017 r Total podpisał z państwowym irańskim koncernem paliwowym NIOC porozumienie o pracach na złożu Południowy Pars 11. Suma kontraktu wyniosła 1 mld dol.. Za tyle Francuzi kupili prawo do 50,1 proc. udziałów w projekcie. 30 proc. miał CNPC a 19,9 proc. irańska firma Petropars.

W umowie zapisano możliwość odkupienia udziałów francuskich przez Chińczyków.
Amerykańskie sankcje spowodowały, że wielu inwestorów wstrzymało swoje zaangażowanie w Iranie. Są to m.in. firmy z Indonezji, ZEA czy Indii. Trumpa nie ulękli się na razie tylko Chińczycy, którzy sami zostali objęci amerykańskimi ograniczeniami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drugi gazoport: polska riposta na Nord Stream

Premier Szydło zapowiada rozbudowę świnoujskiego terminalu LNG oraz budowę kolejnego – w Trójmieście. Gazowe ...

Czechy zatrzymały rurociąg „Przyjaźń”, Kreml zwołuje pilne spotkanie

Po Polsce, także Czechy wstrzymały import zanieczyszczonej rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Za cztery dni ...

Potok turecki, ale kierunek brukselski

Rosja negocjuje z Bułgarią i Grecją miejsca, w których gazociąg Turecki Potok mógłby wejścia ...

Niemoralna propozycja

Ultimatum Gazpromu postawione w poniedziałek Naftogazowi obnaża prawdziwą twarz rosyjskiego monopolisty, który za nic ...

Unimot chce odkupić stacje od Orlenu

Unimot wraz z innymi podmiotami zrzeszonymi w Avia International jest gotowy nabyć część stacji ...

Na efekty poszukiwań ropy i gazu trzeba czekać

PGNiG, Lotos i Orlen coraz więcej inwestują w krajowe koncesje i złoża. Na skokowy ...