Plan dla Śląska to czerwona kartka dla Tamara

Adobe Stock

JSW przedstawiła projekt zagospodarowania terenu po likwidowanej kopalni Krupiński. To jednoznaczny sygnał dla brytyjskiego inwestora, że nie ma on szans na reaktywację tego zakładu.

Zaproponowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową projekt zakłada, że na liczącym 70 hektarów terenie pozostałym po kopalni Krupiński powstaną zakłady przemysłowe, osiedle mieszkaniowe i elektrownia wodna. Ta ostatnia inicjatywa została zresztą wpisana do większego programu – planu dla Śląska, który ma dać nowe życie terenom pogórniczym, a także pomóc PiS wygrać wybory samorządowe w tym regionie. – Można inaczej patrzeć na Śląsk, dać nowe otwarcie gospodarcze dla terenów pogórniczych – przekonywał podczas prezentacji projektu Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Operatorem projektu będzie spółka powołana przez JSW, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Najdroższym projektem ma być budowa wspólnie z Tauronem magazynu energii w postaci wodnej elektrowni szczytowo-pompowej za 740 mln zł. Projekt zakłada magazynowanie wody w wyrobiskach podziemnych, a także budowę zbiornika na powierzchni w miejscu pokopalnianej hałdy.

Na terenie byłej kopalni znajdzie się też miejsce na fabrykę wagonów i lokomotyw wodorowych. Kolejne inicjatywy to uruchomienie produkcji autobusów elektrycznych, rozpoczęcie prac nad projektem dostawczego samochodu elektrycznego, budowa fabryki ogniw wodorowych, zakładu wytwarzającego włókna węglowe i budowa osiedla mieszkaniowego wykorzystującego energię geotermalną. Dla każdego projektu JSW pozyskało krajowego bądź zagranicznego partnera.

Inicjatywa JSW, wsparta przez Ministerstwo Energii, to koniec marzeń Tamar Resources o wznowieniu wydobycia węgla w kopalni Krupiński. Resort energii nie mówi o tym wprost, ale daje do zrozumienia, że projektu brytyjskiego inwestora w ogóle nie bierze pod uwagę. Nie zamierza nawet wysyłać w tej sprawie żadnego pisma do Tamara. – Nie ma konkretnej oferty, więc nie ma na co odpowiadać. My robimy swoje – skwitował Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Tamar, wspierany przez fundusz Greenstone Resources, chce zainwestować w wydobycie w kopalni grubo ponad 600 mln zł.

Na biurku ministra energii leży natomiast znacznie większy plan – obejmujący zagospodarowanie śląskich terenów pogórniczych. Z naszych źródeł wynika, że jego wartość sięga 8–9 mld zł, z czego połowa ma zostać sfinansowana z funduszy unijnych. Problem w tym, że na razie pieniędzy na ten cel w unijnej kasie nie widać. – To jest najpoważniejsza bariera w realizacji tego projektu. Resort energii jest jednak zdeterminowany, by wywalczyć te pieniądze w Brukseli – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja-Ukraina: zostały dwa dni, umowy gazowej brak

Jeżeli za dwa dni Rosja i Ukraina nie podpiszą nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego ...

Oferta dopasowana do oczekiwań klienta

Dla nowo przyłączanych budynków jednorodzinnych cena ogrzewania w sposób realny zmniejszy się o kilkadziesiąt ...

Rosja zniknie z rynku ropy?

Tak uważa następca tronu Arabii Saudyjskiej. W 2030 r Rosji ma już nie być ...

Rosja chce współrządzić w OPEC

Wspólny organ współpracy OPEC z krajami spoza kartelu mógłby powstać po wygaśnięciu obecnej umowy ...

PGE: innowacyjny magazyn energii, stacje tankowania wodoru

Magazyn energii pochodzącej z nadwyżek produkcji farm wiatrowych, stacje tankowania wodoru – to niektóre ...

Złoże Przemyśl zapewni PGNiG więcej gazu

W ciągu pięciu lat koncern chce zwiększyć wydobycie błękitnego paliwa na Podkarpaciu o 28 ...