Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To największe złoże gazu na świecie.

Iran ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie, ale by czerpać z tego zyski potrzebuje zagranicznych inwestorów. Na nich bazuje projekt Południowy Pars 11. Na jednej z części gigantycznego złoża pracują: francuski Total (50,1 proc.), chiński CNPC (30 proc.) i irański Petropars (19,9 proc.).

Rok temu państwowy koncern NIOC ,właściciel licencji, podpisał umowę z Total. Francuzi za kwotę 1 mld dol. zostali operatorem projektu. Teraz muszą się z Iranu wycofać, co ogłosili w środę. Powodem są amerykańskie sankcje wobec Iranu, po wycofaniu się USA z porozumienia jądrowego Iran-G6. Sankcje obejmują nie tylko irańskie firmy, ale też amerykańskie i unijne, które w Iranie pracują. Total ma jedną trzecią amerykańskich akcjonariuszy; 90 proc. finansowania w amerykańskich bankach więc na pozostanie w Iranie nie może sobie pozwolić.

Dziś Chińczycy potwierdzili agencji Caixin, że negocjują odkupienie udziału Total w irańskim projekcie. Mieliby wtedy całkowitą kontrole jako posiadacze 80,1 proc. akcji projektu Południowy pars 11. CNPC poinformował, że negocjacje z Total będzie prowadzić zachodnia spółka-córka koncernu – China National Oil and Gas Exploration and Development Corp.

Udowodnione zasoby złoża Północny/Połudnowy Pars są gigantyczne: 28 bln m3 gazu i 7 mld ton ropy. Złoże leży pod dnem Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kataru (północna część) i Iranu (południowa). W 2016 r prowadzone tam wydobycie gazu wyniosło 620 mld m3, z czego 370 mld m3 dała część północna. Katar przerabia swój gaz na LNG, dzięki czemu jest największym producentem gazu skroplonego na świecie.

Zasobność irańskiej części jest oceniana na 8 proc. światowego gazu i połowę zasobów Iranu. Ma tam zalegać 14,2 bln m3 gazu i 2,7 mln ton ropy. W 2016 r z irańskiej części wydobyto 250 mld m3 gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...

Baku proponuje Bałkanom swój gaz

Kraje bałkańskie mogą podłączyć się do Południowego Korytarza Gazowego, który transportuje gaz z Azerbejdżanu ...

Putin zapłaci za Nord Stream-2

Prezydent Rosji zapowiedział, że w wypadku amerykańskich sankcji przeciwko zachodnim uczestnikom rozbudowy gazociągu północnego, Rosjanie ...

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport prądu do sieci sąsiadów. Za ...

Kaczyński: należy powołać ministerstwo energetyki

Musimy mieć rozbudowaną energetykę; dla koordynacji tego należy powołać ministerstwo energetyki – powiedział prezes ...