Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To największe złoże gazu na świecie.

Iran ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie, ale by czerpać z tego zyski potrzebuje zagranicznych inwestorów. Na nich bazuje projekt Południowy Pars 11. Na jednej z części gigantycznego złoża pracują: francuski Total (50,1 proc.), chiński CNPC (30 proc.) i irański Petropars (19,9 proc.).

Rok temu państwowy koncern NIOC ,właściciel licencji, podpisał umowę z Total. Francuzi za kwotę 1 mld dol. zostali operatorem projektu. Teraz muszą się z Iranu wycofać, co ogłosili w środę. Powodem są amerykańskie sankcje wobec Iranu, po wycofaniu się USA z porozumienia jądrowego Iran-G6. Sankcje obejmują nie tylko irańskie firmy, ale też amerykańskie i unijne, które w Iranie pracują. Total ma jedną trzecią amerykańskich akcjonariuszy; 90 proc. finansowania w amerykańskich bankach więc na pozostanie w Iranie nie może sobie pozwolić.

Dziś Chińczycy potwierdzili agencji Caixin, że negocjują odkupienie udziału Total w irańskim projekcie. Mieliby wtedy całkowitą kontrole jako posiadacze 80,1 proc. akcji projektu Południowy pars 11. CNPC poinformował, że negocjacje z Total będzie prowadzić zachodnia spółka-córka koncernu – China National Oil and Gas Exploration and Development Corp.

Udowodnione zasoby złoża Północny/Połudnowy Pars są gigantyczne: 28 bln m3 gazu i 7 mld ton ropy. Złoże leży pod dnem Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kataru (północna część) i Iranu (południowa). W 2016 r prowadzone tam wydobycie gazu wyniosło 620 mld m3, z czego 370 mld m3 dała część północna. Katar przerabia swój gaz na LNG, dzięki czemu jest największym producentem gazu skroplonego na świecie.

Zasobność irańskiej części jest oceniana na 8 proc. światowego gazu i połowę zasobów Iranu. Ma tam zalegać 14,2 bln m3 gazu i 2,7 mln ton ropy. W 2016 r z irańskiej części wydobyto 250 mld m3 gazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Za ile pojedziemy na ferie

Zimowa przerwa w szkołach już się rozpoczęła i nic nie wskazuje na to, by ...

PGE bierze większość EDF

PGNiG Termika odstąpiło od udziału w transakcji przejęcia aktywów EDF w Polsce. Dotychczasowy udział ...

Gazprom rusza z Nord Stream 2

Nie ma co się oszukiwać. Firma Nord Stream 2 istnieje i działa – powiedział ...

PGNiG inwestuje w gazociągi

URE zaakceptowało dwuletni program inwestycyjny koncernu w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa na poziomie 2,86 ...

Gazprom już zawładnął OPAL

Rosyjski koncern od tygodnia wykorzystuje blisko 90 proc. mocy gazociągu OPAL. Nord Stream przesyła ...

Ursula, co się Gazpromowi nie kłania

Trzeba było kobiety na czele Unii, by przeciwstawić się Kremlowi. Ursula von der Leyen ...