Zadbajmy o zasoby wody

Jeszcze nie rozpoczęła się na dobre wiosna, do upalnych miesięcy jeszcze trochę, a my już mamy postępującą suszę. Nadszedł czas, by państwo zaczęło budować system retencji wody, a obywatele nauczyli się ją oszczędzać.

Wszyscy, którzy kwestionują zmiany klimatyczne, niech wybiorą się nad jakąkolwiek rzekę i zobaczą, ile jest w niej wody. Wisła za chwilę odsłoni swoje dno. W związku z efektem cieplarnianym notujemy coraz mniej opadów deszczu, a i śniegu w ostatnich latach mamy jak na lekarstwo.

Niski poziom wód to problem również dla energetyki, która zdominowana jest przez bloki opalane węglem, a te z kolei muszą być chłodzone wodą. Gdy w rzekach jest jej mało, szybciej się nagrzewa i słabiej chłodzi bloki. To może prowadzić do awarii, a co za tym idzie – ograniczenia dostaw energii. Powiązane z energetyką górnictwo to kolejny wielki pochłaniacz wody. Zużywa się jej dużo zarówno przy wydobyciu węgla kamiennego, jak i przy odkrywkach węgla brunatnego. Dlatego PGE nie powinna rozpoczynać eksploatacji złoża Złoczew oraz stopniowo wygaszać Turowa, czego coraz głośniej domagają się Czesi i Niemcy.

/Bloomberg

Przed każdym z nas stoi olbrzymie wyzwanie oszczędzania wody. Częste kąpiele w wannie musimy zastąpić szybkim prysznicem, podczas mycia zębów powinien być zakręcany kran etc. Właściciele ogródków muszą się pogodzić z tym, że pięknie wypielęgnowany trawnik, który niejednokrotnie pochłania więcej wody niż mieszkający w gospodarstwie domownicy, jest oznaką marnotrawstwa i braku troski o środowisko naturalne. Gdyby każdy właściciel domu potrafił zbierać deszczówkę, mielibyśmy więcej wody na własny użytek. Państwo powinno nie tyle nakazywać taką działalność, ile premiować takie postawy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen odkrył kolejne złoże gazu na Podkarpaciu

Koncern będzie wydobywał gaz ziemny w okolicach Bystrowic na Podkarpaciu. Zasoby złoża oszacowano na ...

Protesty poskutkowały. Uran zakazany w Kirgistanie

Wyjątkowy jak na postsowieckie azjatyckie państwa, społeczny ruch sprzeciwu, doprowadził do wprowadzenia przez rząd ...

Związkowcy Enei też nie chcą Ostrołęki

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników grupy Enea pozwał spółkę za podjętą przez walne zgromadzenie ...

Poprawiła się jakość paliw

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 5,3 proc. wszystkich skontrolowanych próbek oleju napędowego i ...

Moskwa obiecuje, że czysta ropa dotrze do Polski w weekend

Polska wciąż czeka na ropę z rurociągu Przyjaźń, która spełnia normy jakościowe. Moskwa deklaruje, ...

Solorz-Żak odda ZE PAK w zamian za walory w Enei

Zygmunt Solorz-Żak jest zainteresowany akcjami Enei w zamian za udziały w ZE PAK – ...