Zadbajmy o zasoby wody

Jeszcze nie rozpoczęła się na dobre wiosna, do upalnych miesięcy jeszcze trochę, a my już mamy postępującą suszę. Nadszedł czas, by państwo zaczęło budować system retencji wody, a obywatele nauczyli się ją oszczędzać.

Wszyscy, którzy kwestionują zmiany klimatyczne, niech wybiorą się nad jakąkolwiek rzekę i zobaczą, ile jest w niej wody. Wisła za chwilę odsłoni swoje dno. W związku z efektem cieplarnianym notujemy coraz mniej opadów deszczu, a i śniegu w ostatnich latach mamy jak na lekarstwo.

Niski poziom wód to problem również dla energetyki, która zdominowana jest przez bloki opalane węglem, a te z kolei muszą być chłodzone wodą. Gdy w rzekach jest jej mało, szybciej się nagrzewa i słabiej chłodzi bloki. To może prowadzić do awarii, a co za tym idzie – ograniczenia dostaw energii. Powiązane z energetyką górnictwo to kolejny wielki pochłaniacz wody. Zużywa się jej dużo zarówno przy wydobyciu węgla kamiennego, jak i przy odkrywkach węgla brunatnego. Dlatego PGE nie powinna rozpoczynać eksploatacji złoża Złoczew oraz stopniowo wygaszać Turowa, czego coraz głośniej domagają się Czesi i Niemcy.

/Bloomberg

Przed każdym z nas stoi olbrzymie wyzwanie oszczędzania wody. Częste kąpiele w wannie musimy zastąpić szybkim prysznicem, podczas mycia zębów powinien być zakręcany kran etc. Właściciele ogródków muszą się pogodzić z tym, że pięknie wypielęgnowany trawnik, który niejednokrotnie pochłania więcej wody niż mieszkający w gospodarstwie domownicy, jest oznaką marnotrawstwa i braku troski o środowisko naturalne. Gdyby każdy właściciel domu potrafił zbierać deszczówkę, mielibyśmy więcej wody na własny użytek. Państwo powinno nie tyle nakazywać taką działalność, ile premiować takie postawy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Impuls dla inwestycji

Reformy planowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne doprowadzą do zwiększenia cen prądu jeszcze przed wdrożeniem ...

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Porozumienie w Paryżu przywódców aż 195 krajów uczestnicy konferencji przyjęli owacją na stojąco

Unity in defence of the Earth

The historic importance of the Paris Agreement of 2015 was about joining forces of ...

Najwięksi odbiorcy prądu liczą na dopłaty

Branże energochłonne chcą rekompensat chroniących przed utratą konkurencyjności. Główny pomysł to uszczuplenie wpływów do ...

Mocno spada kurs PKN Orlen

Inwestorzy obawiają się, że nowy zarząd zaangażuje koncern w realizację nierentownych, długotrwałych i drogich ...

Wstępne roczne wyniki PGE

Największy wytwórca energii i ciepła podał szacunkowe wyniki za ubiegły rok. Skonsolidowany zysk operacyjny ...