Bruksela szykuje zaostrzenie polityki klimatycznej

Mineworkers return head lamps and safety equipment at the end of the shift at the Krupinski coal mine, in Suszec, Poland, on Friday, Sept. 18, 2009. The government has said it plans to build Poland's first nuclear power station by 2020 but with more than a 100 years' worth of reserves, experts predict coal will remain Poland's dominant energy source for years. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Ograniczanie emisji nawet o 55 proc. w 2030 r. oraz prawny obowiązek dołączenia do neutralności klimatycznej – to plany KE na ten rok.

Komisja Europejska chce wprowadzić prawny obowiązek przyłączenia się do deklaracji osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – dowiedziała się „Rzeczpospolita” w źródłach zbliżonych do KE. W grudniu Polska jako jedyna spośród 27 członków Unii Europejskiej nie złożyła politycznej deklaracji, że postara się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Wkrótce Bruksela może mieć jednak w ręku nowy argument, by przymusić Polskę do transformacji energetycznej. Z jednej strony do dołączenia zachęca Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego liczącego 7,5 mld euro budżetu Polska może otrzymać aż 2 mld euro. Wydatki będą jednak dużo wyższe – Komisja Europejska szacuje koszt polskiej transformacji energetycznej na 240 mld euro. Z drugiej strony Bruksela grozi, że obetnie środki na transformację energetyczną o połowę, jeśli Polska nie zobowiąże się, iż przeprowadzi głęboką transformację krajowej energetyki tak, by do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną wraz z resztą Europy.

CZYTAJ TAKŻE: Polska nie uniknie neutralności klimatycznej

Obecnie Komisja Europejska pracuje nad zmianą prawa klimatycznego. – Komisja przedstawiła propozycję, by kraje członkowskie zobowiązały się prawnie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. – mówi nam wysoki przedstawiciel KE, który spodziewa się, że nowe prawo klimatyczne będzie gotowe do końca 2020 r. Komisja złożyła propozycję, która teraz przejdzie zwykłą ścieżkę prawodawczą, z udziałem Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Ten cel będzie wspierać nowy budżet unijny. Co więcej, jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, we wrześniu Bruksela przyjrzy się celowi ograniczania emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. i na podstawie tej oceny zdecyduje o ambitniejszych wytycznych. Dziś celem jest ograniczenie emisji o 40 proc. wobec poziomu z 1990 r. Jak dowiedziała się „Rz”, pytanie na dziś brzmi, czy nowym celem ma być ograniczenie emisji o 50 czy o 55 proc.

Choć członkowie Unii nadal nie osiągnęli porozumienia co do jej przyszłego budżetu, to co do obcięcia Polsce środków z FST panuje zgoda. – Nie ma ogólnej zgody co do nowego budżetu UE, ale jest zgoda co do tego warunku – mówi nam wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej. Dodaje, że to obostrzenie wydaje się logiczne, ponieważ środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mają wspierać właśnie transformację. – Polska będzie zdecydowanie największym beneficjentem FST, wiemy, że wyzwania społeczne w Polsce należą do największych w Europie z powodu wciąż dominującego udziału węgla w miksie energetycznym – mówi urzędnik. Komisja wskazała Górny i Dolny Śląsk oraz Wielkopolskę jako potencjalnych beneficjentów funduszu i jest zadowolona ze stanu przygotowań. Wsparcie raczej ominie województwo łódzkie, które nie planuje ograniczenia produkcji prądu w zasilanej węglem brunatnym elektrowni w Bełchatowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Potężne tąpnięcie kursu JSW. Związkowcy zawiadamiają premiera

W reakcji na doniesienia „Rzeczpospolitej” notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej spadają w poniedziałek przed południem ...

Przepis na apokalipsę

W piątkowym wydaniu, 5 kwietnia 2019 r., „Rzeczypospolitej” ukazał się artykuł „Dlaczego mamy umierać ...

Total(nie) pod irańską ścianą

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania ...

Częściej zmieniamy sprzedawców gazu

W ubiegłym roku 47,7 tys. odbiorców błękitnego paliwa w Polsce zdecydowało się skorzystać z ...

Branża paliwowa w Polsce stawia na innowacje

Grupa Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Unimot przeznaczają coraz więcej pieniędzy na nowoczesne rozwiązania, ...

Ropy będzie więcej

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma ...