Emisje dwutlenku węgla związane z energetyką wzrosły o 1,7 proc. do 33,1 mld ton wobec 2017 r., do poziomu najwyższego od 2013 r., z czego na sektor energetyki przypadło niemal dwie trzecie tego wzrostu – szacuje MAE. W Stanach nastąpił wzrost emisji spalin o 3,1 proc. po spadku rok wcześniej, w Chinach o 2,6 proc., a w Indiach o 4,5 proc. W Europie nastąpił z kolei spadek o 1,3 proc., a w Japonii trwał piaty kolejny rok – cytuje Reuter dane z Paryża.
A demonstrator dressed as the greenhouse gas carbon dioxide, or CO2, protests against the G-8 summit to take place the following week in Heiligendamm, Germany/Bloomberg News
Emisje dwutlenku węgla są główną przyczyną wzrostu średniej temperatury na świecie, który wiele krajów chce ograniczyć, aby uniknąć najbardziej niszczycielskich skutków zmiany klimatu. Po raz pierwszy Agencja oceniała wpływ używania paliw kopalnych na wzrost temperatury na świecie i stwierdziła, że CO2 emitowany przy spalaniu węgla odpowiadał za ponad 0,3 stopnia Celsjusza z 1-stopniowego wzrostu średniej temperatury od czasów przed erą industrializacji.
Shutterstock
Popyt na energię zwiększył się na świecie w 2018 r. o 2,3 proc., niemal dwukrotnie bardziej wobec średniego wzrostu od 2010 r,. głównie na skutek dobrego stanu globalnej gospodarki i większego popytu na ogrzewanie i na chłodzenie w niektórych częściach świata – wyjaśniła MAE.