Motywacją do podziału było właśnie zmniejszenie ryzyk występujących w poszczególnych obszarach biznesu dla działalności całej spółki. Chodziło głównie o ochronę dystrybucji, gdzie prowadzimy inwestycje związane z rozwojem i bezpieczeństwem zasilania sieci. Nie chcieliśmy, by generująca ryzyka działalność budowlana czy związana ze sprzedażą energii stwarzała zagrożenie dla płynności całej spółki. Tym samym zmniejszyłaby nasze możliwości modernizacji i rozbudowy majątku dystrybucyjnego. A dokładnie taka sytuacja miała miejsce tuż przed zakupem akcji przez CVC ze względu na nierentowny obszar sprzedaży.
Uważaliśmy, że będzie to dobry ruch ze względu na zwiększenie transparentności i bezpieczeństwa prowadzenia biznesu, jak i z uwagi na duże emocje wokół tematu samej prywatyzacji.
Emocje wokół tematu prywatyzacji nieco ostygły. Jak pan to tłumaczy?
Na początku wiele osób wyrażało troskę, czy spółka zarządzająca taką infrastrukturą może być w rękach prywatnego właściciela. Wątpliwości mieli także nasi pracownicy. Jednak po trzech latach od transakcji widać, że spółka funkcjonuje lepiej. Jesteśmy po wdrożeniu dwóch z trzech etapów programu poprawy jakości usług. Efektem jest spadek awarii sieci z 331 rocznie w 2015 do 114 rocznie w 2017 r. Dążymy do tego, by w perspektywie 2020 r. ograniczyć liczbę awarii w sposób trwały do ok. 50 rocznie. To oznacza ponadsześciokrotną poprawę potencjału.
Reakcja na awarię jest dziś zdecydowanie szybsza, co było widać w czasie orkanu Ksawery w październiku ubiegłego roku. Byliśmy w stanie natychmiast zlokalizować krytyczne dla sieci miejsca i rekordowo szybko przywrócić pracę sieci dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania siecią trakcyjną, który pozwala nam na zarządzanie online zasobami i wysyłanie brygad w miejsca usterek.
Inteligentne liczniki, dające możliwość zdalnego odczytu, zainstalowane w całej sieci to potencjał, którego nie ma dziś żadna inna spółka dystrybucyjna w Polsce. Nawet operatorzy sieci należący do dużych państwowych grup zatrzymali się na etapie pilotaży. Czy chcecie budować na tej bazie wartość dodaną, np. w zakresie generowania przychodów z nowych biznesów?