EBOR wciąż ma w Polsce ważną rolę do odegrania
To, że Polska dokonała ogromnego postępu gospodarczego w ostatnich dekadach, nie oznacza, że nie ma tu już miejsca dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – mówi Odile Renaud-Basso, prezydentka tej instytucji.
Anna Słojewska: Izba jak Gazprom
Podstawowe pytanie po dwóch czwartkowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE brzmi: kto ma interpretować zapisy traktatu? Wstępując do Unii, Polska zgodziła się, że będzie to robić TSUE.
Frans Timmermans: Reforma musi być sprawiedliwa
Wymagamy wiele od naszych obywateli, też wiele od firm, ale w słusznym celu. Chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie – mówi Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu.
Grzegorz W. Kołodko: Dokąd zmierza gospodarka?
Ludzkość stoi w obliczu epokowych wyzwań. Sprostanie im wymusza zmiany stylu życia, z czym skorelowane musi być odmienne niż dotychczas funkcjonowanie gospodarki. To wszystko zaś determinuje konieczność zredefiniowania celu gospodarowania.
Dąbrowska: Szykują już kociołki z wrzącym olejem
Być może pokolenie obecnych radnych zamykających uchwałami swoje gminy przed LGBT jest w stanie przestraszyć się tylko finansowych sankcji. Ale już ich dzieci nie wytrzymają zamknięcia i pojadą gdzie indziej uczyć się otwartości.
Jan Maciejewski: Aureola to nie order
Nasza debata jest napędzana przez sojusz ekstremizmów. Ci, którzy uważają, że wirus SARS-CoV-2 nie istnieje, potrzebują przekonanych, że mamy do czynienia z chorobą co najmniej tak samo groźną jak dżuma.