Ukraińcy mają dość. Wstrzymali tranzyt rosyjskiej ropy na Węgry

Rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry przez Ukrainę. — Wystąpiły komplikacje prawne — tłumaczy Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji.

Publikacja: 17.07.2024 14:23

Premier Węgier Viktor Orbán

Premier Węgier Viktor Orbán

Foto: AFP

— Niestety, w obecnej sytuacji Łukoil nie jest w stanie dostarczać ropy do Węgier. Pracujemy w tej chwili nad rozwiązaniem problemów prawnych, jakie się nagle pojawiły — mówi Szijjarto.

Łukoil największym dostawcą ropy dla MOL-a

Łukoil jest największym spośród dostawców ropy dla węgierskiego MOL-a. A surowiec płynie przez Ukrainę południową odnogą rurociągu Drużba. Tą drogą węgierski koncern otrzymuje dwie trzecie dostaw, które przerabia w rafineriach na Węgrzech i Słowacji. Rząd w Budapeszcie zapewniał, że taka sytuacja potrwa tylko do 2025 roku i wtedy MOL będzie pozyskiwał ropę z kierunków alternatywnych.

Czytaj więcej

Rosatom opuścił Niemcy. Już tam nie zarobi

Na razie jednak Węgrzy korzystają w pełni z zezwolenia na obejście unijnych sankcji na handel ropą z Rosjanami. Podobnie jest w przypadku dostaw gazu. Co więcej, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę kontakty na linii Budapeszt-Moskwa mocno się zacieśniły. Korzysta z tego przede wszystkim węgierski budżet, ponieważ rząd nałożył dodatkowy podatek na niektóre firmy w tym kraju, w tym właśnie także na MOL.

Węgrzy chcieliby omijać Ukrainę. Na razie nie potrafią

Wcześniej Peter Szijjarto przyznał, że podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem o planach zakończenia tranzytu przez Ukrainę. — Dla nas rosyjska ropa jest niezwykle ważna z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego — mówi węgierski minister.

Węgrzy są w tej chwili największym spośród krajów UE odbiorcą rosyjskich nośników energii. Tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę ze zgody Brukseli na korzystanie z dostaw Łukoila korzystały także Czechy i Słowacja. Te dwa kraje jednak stopniowo przestawiają się na inne kierunki importu. Chociaż Slovnaft, który należy do MOL-a, przerabia rosyjską ropę.

MOL zacieśnia współpracę z Rosjanami. Buduje rurociąg do Serbii

Natomiast MOL tylko w styczniu 2024 r. zapłacił Łukoilowi za ropę 343 mln dol. A w tej chwili buduje rurociąg, którym transportowana będzie rosyjska ropa do Serbii.

Ta sytuacja, a także ostatnie wizyty Viktora Orbána, zwłaszcza spotkanie z Władimirem Putinem, bardzo zdenerwowały Ukraińców. Prezydent Wołodymyr Zełenski wręcz powiedział, że Węgrzy są współwinni rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukraińcach. W słowach nie przebiera też jego otoczenie.

— Jeśli widzieliście wideo, na którym Rosjanin podcina gardło ukraińskiemu żołnierzowi, to Węgrzy właśnie zapłacili za ten nóż — mówił Oleg Ustenko, doradca ds. ekonomii ukraińskiego prezydenta, po tym, jak Węgrzy podpisali nową umowę z Rosjanami o zwiększeniu dostaw gazu.

Węgrzy oczywiście się bronią. — Bezpieczeństwo dostaw nośników energii na Węgry wymaga nieprzerwanych dostaw gazu, ropy i paliwa do elektrowni jądrowych. A żeby je zapewnić, węgiersko-rosyjska współpraca w dziedzinie energii nie może zostać przerwana. I nie ma to nic wspólnego z naszymi preferencjami politycznymi — tłumaczy Peter Szijjarto.

Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios