W piątek ceny ropy naftowej na świecie wzrosły w obliczu perspektywy kontynuacji cięć wydobycia przez kraje porozumienia OPEC+. Jednak w całym kończącym się tygodniu zanotowały największy spadek od trzech miesięcy, podkreśla Reuters.
Czytaj więcej
Drugi sponsor rosyjskiej wojny znów zaczął ją finansować. Po przerwaniu zakupów w marcu, w strachu przed skutkami amerykańskich sankcji, koncerny z Indii, znów przyjmują rosyjskie tankowce. Pod warunkiem, że nie są…rosyjskie.
Ropa zależy od sytuacji w USA
Lipcowe kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały o 31 centów do 83,98 dolarów za baryłkę. Czerwcowe amerykańskie kontrakty terminowe na ropę teksańskiej marki WTI o 26 centów, czyli o 0,3 proc., do 79,21 dolarów za baryłkę. Jednak obie te marki odnotowały w ostatnich miesiącach rekordowe tygodniowe straty: Brent zanotował w ciągu tygodnia potaniała o 6,2 proc., a WTI o 5,6 proc.
Wśród przyczyn tej dynamiki eksperci pytani przez agencję wymieniają obawy o wysoką inflację w Stanach Zjednoczonych, które są największym konsumentem ropy na świecie. W przypadku niskiej inflacji można by się spodziewać pobudzenia wzrostu gospodarczego i w efekcie wzrostu popytu na „czarne złoto”.
Czytaj więcej
Brytyjskie firmy bez skrupułów wykorzystują lukę w brytyjskim prawie i importują rekordowe ilości rosyjskiej rafinowanej ropy przez kraje trzecie: Indie, Chiny i Turcję. Zakupy te przynoszą Kremlowi pięć razy więcej pieniędzy niż przed 2022 r.