Największy zysk osiągnął w tym czasie (licząc od drugiego kwartału 2022 r.) ExxonMobil, który zarobił na czysto łącznie 86,3 mld USD.
- Ta analiza pokazuje, że niezależnie od tego, co się dzieje na liniach frontu, wielkie firmy z branży paliw kopalnych są głównymi zwycięzcami wojny na Ukrainie. Zgromadziły ogromne bogactwa w wyniku śmierci, zniszczenia i spirali rosnących cen energii - twierdzi Patrick Galey, analityk Global Witness.
Ogromne dywidendy dla akcjonariuszy
Według wyliczeń jego organizacji, te pięć wielkich koncernów naftowych wypłaciło akcjonariuszom (w formie dywidend i skupów akcji własnych) 111 mld USD ze swoich zysków za 2022 r. Za pierwsze trzy kwartały 2023 r. oddały one natomiast akcjonariuszom ponad 80 mld USD. Suma wypłacona za cały 2023 r. najprawdopodobniej będzie więc znów przekraczała 100 mld USD.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy mogą wprowadzić zakazu importu produktów rolnych z Polski w odpowiedzi na rolniczą blokadę granicy. Zdaniem Kijowa blokada jest „sztuczna” i służy interesom Rosji. Eksport ukraińskiej żywności odbywa się głównie morzem.
"W USA Chevron prowadzi ze swoim programem skupu akcji własnych wartym 75 mld USD, a na drugim miejscu jest ExxonMobil ze skupem opiewającym na 50 mld USD. W Europie Eni i Equinor mocno zwiększyli skupy akcji własnych, tak że sięgają one nawet 20 proc. napływu gotówki z ich operacji. Dywidendy wciąż pozostają jednak ich priorytetem. Spodziewamy się, że Shell i BP przeznaczą 15-18 proc. napływu gotówki na dywidendy i skupy akcji własnych w 2024 r." - piszą analitycy S&P Global Market Intelligence.