Indie zamieniają dostawcę ropy naftowej. Złe wieści dla z Rosji

To może być początek końca indyjskiego sponsorowania rosyjskiej wojny. Indie ograniczyły zakupy ropy z Rosji i zamieniają ją surowcem z Arabii Saudyjskiej. To pochodna coraz mniej akrakcyjnych rabatów rosyjskich koncernów, problemów z płatnościami w rupiach i ostatnich działań Saudów - obniżenia cen ropy.

Publikacja: 10.01.2024 18:50

Ropa naftowa z Rosji zalewała Indie od początku wojny z Ukrainą

Ropa naftowa z Rosji zalewała Indie od początku wojny z Ukrainą

Foto: Bloomberg

Dwie rafinerie ropy naftowej w Indiach – Bharat Petroleum i największa w kraju Indian Oil – przygotowują się do zakupu po 1 milionie baryłek ropy każda od Saudi Aramco – dowiedziała się agencja Reutera, powołując się na źródła.

Indian Oil już stara się kupować więcej paliwa z Arabii Saudyjskiej i Afryki Zachodniej, po części dlatego, że zakup rosyjskiej lekkiej ropy naftowej Sokol stwarza wyzwania przy realizacji płatności, twierdzi źródło agencji. Chodzi o płatności w rupiach, z którymi rosyjskie koncerny nie wiedzą co robić, a także o niechęć indyjskich banków do realizacji transakcji z Rosją. Banki zostały już ostrzeżone przez USA, że w razie kontynuacji obsługi takich płatności zostaną objęte sankcjami wtórnymi.

Czytaj więcej

Rosja straciła naftowy rynek UE. Kto teraz kupuje rosyjską ropę?

Wiosną ubiegłego roku źródła Bloomberga informowały o zaleceniu indyjskich banków dla krajowych rafinerii ropy naftowej, aby nie kupowały rosyjskiej ropy po cenach przekraczających pułap cenowy. Bank Stanowy Indii i Bank Baroda poinformowały lokalne rafinerie, że nie będą realizować płatności za ropę zakupioną powyżej limitu.

Problemy z rupiami i sankcjami

Latem na kontach bankowych rosyjskich firm w Indiach co miesiąc gromadziło się aż do 1 miliarda rupii dolarów, których wydanie było prawie niemożliwe ze względu na ograniczenia walutowe obowiązujące w Rosji.

Indie są trzecim co do wielkości importerem i konsumentem ropy na świecie (po Chinach i USA). Rosja po wprowadzeniu międzynarodowych sankcji stała się największym dostawcą ropy do tego kraju, wyprzedzając dotychczasowych dostawców — Irak i Arabię ​​Saudyjską.

Indyjskie firmy bez żadnych etycznych zahamowań zaczęły zasysać surowiec kraju, który napadła na pokojowego sąsiada, i od 2 lat grabi, morduje i niszczy Ukrainę. Cena rosyjskiej ropy załatwiła wszystkie dylematy moralne.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa płynie przez sankcyjne sito

Rosyjska ropa była eksportowana do Indii z ogromną sięgając 30 dol. na baryłce zniżką. Ale już w 2023 r rabaty skurczyły się do 15-17 dol. a od początku 2024 r sytuacja zmieniła się diametralnie.

Na początku roku Saudi Aramco obniżyło ceny lutowych dostaw swojej kluczowej ropy naftowej Arab Light we wszystkich regionach w związku z niższym popytem. W przypadku Azji ceny spadły o 1,5–2 dolary za baryłkę.

Import rosyjskiej ropy do Indii spadł w grudniu ubiegłego roku do najniższego poziomu od stycznia 2023 roku.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy