Wyciek z naftociągu Przyjaźń w Polsce. Tłoczenie wstrzymane

W sobotę wieczorem systemy automatyki polskiego operatora rurociągu Przyjaźń - spółki PERN, wykryły rozszczelnienie rurociągu w gminie Chodecz, na jednej z dwóch nitek, którym ropa naftowa z dostaw morskich dociera do Niemiec. Natychmiast zostało wyłączone tłoczenie uszkodzoną nitką.

Publikacja: 06.08.2023 12:57

PERN: wyciek z naftociągu Przyjaźń

PERN: wyciek z naftociągu Przyjaźń

Foto: Shutterstock

O wycieku informuje PERN: „Druga nitka ropociągu działa bez zmian. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców. (…) Rekultywację terenu rozpoczniemy niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska”.

Czytaj więcej

Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie

Przyczyna nieznana

Operator uspokaja, że „pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec działa w trybie standardowym. Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców”.

Nie wiadomo ile ropy wyciekło do środowiska. W drugim komunikacie rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska informuje, że „służby PERN dotarły do uszkodzonego fragmentu jednej z nitek zachodniego odcinka rurociągu “Przyjaźń” w gm. Chodecz. Jest to magistrala, którą płynie ropa pochodząca z dostaw morskich w kierunku zachodnim. Obecnie trwają prace naprawcze ropociągu. Przewidywany czas wznowienia tłoczenia to wtorek rano”.

Czytaj więcej

To już koniec rosyjskich rurociągów. Unia kończy z zależnością

Sądząc po obecności wielu jednostek straży pożarnej i służb ratowniczych koncernu oraz powołaniu sztabu kryzysowego, wyciek nie jest mały. PERN zapewnia, że na miejscu „obecna jest również specjalistyczna firma, która już od jutra będzie zajmować się rekultywacją terenu tak, by przywrócić go do pierwotnego stanu. Spółka pozostaje w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – Delegatura we Włocławku”.

Skąd ropa w Przyjaźni?

Rurociąg Przyjaźń od minionego roku nie tłoczy rosyjskiej ropy. Północna nitka przez Polskę wykorzystywana jest do transportu surowca z naftoportu w Gdańsku na potrzeby polskich i niemieckich rafinerii. Podróżowała nią też ropa z Kazachstanu, kupiona przez niemieckich klientów. Rosyjska ropy płynie jedynie nitką południową przez Ukrainę na potrzeby Słowacji, Węgier i Czech (rafinerie Orlenu). Zgodę na to dała Komisja Europejska.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa popłynie Przyjaźnią, ale tylko przez… Ukrainę

Umowa tranzytowa między Ukrainą a Rosją wygasa z koncern 2024 r. Władze w Kijowie już zapowiedziały, że jej nie przedłużą. Oznacza to, że tak węgierski MOL (kontroluje też rafinerię na Słowacji), jak i Orlen (właściciel czeskiego Unipetrolu) muszą do tego czasu znaleźć inny sposób zaopatrzenia w ropę.

Orlen, który deklarował, że już nie kupuje rosyjskiego surowca i nie finansuje w ten sposób rosyjskiej wojny, w tym wypadku zasłania się obowiązującym kontraktem. W czerwcu spółka zwiększyła na potrzeby czeskich rafinerii zakupy w Rosji do 430 tys. ton.

Ropa
Tłok w naftoporcie Rosji nad Pacyfikiem: tankowce nie wypływają przez sankcje
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ropa
Amerykański koncern pokochał Rosję. Twierdzi, że nie łamie sankcji
Ropa
Kreml przejmuje największy terminal naftowy Rosji. Wypróbowana metoda
Ropa
Joe Biden nałożył sankcje na rosyjskie tankowce, których jeszcze nie ma
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ropa
Sytuacja w rosyjskiej Arktyce: Gazprom i Łukoil pod ścianą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego