Według Bloomberga Komisja Europejska zaproponowała wpisanie oficjalnego zaprzestania przesyłu ropy Przyjaźnią do 11. pakietu sankcji. Jeżeli Rosja chce dalej sprzedawać surowiec na Węgry, do Czech i Słowacji, to może to robić tylko południową nitką naftociągu przebiegającą przez terytorium Ukrainy. Włączenie zapisu o zatrzymaniu Przyjaźni do 11. pakietu sankcji będzie wymagało zgody wszystkich członków Wspólnoty.
Po wstrzymaniu dostaw północną nitką rosyjskiej ropy (kierunek do Polski i Niemiec) przepompowano nią niewielką ilość ropy z Kazachstanu, którą kupili Niemcy. Według Bloomberga unijna propozycja zawiera wyjątki, które umożliwią świadczenie usług zakupu, importu lub transportu ropy z Kazachstanu oraz konserwacji rurociągu Konsorcjum Kaspijskiego (CPC).
Czytaj więcej
Rosja jest krajem, którego uzależnienie od wysokiej ceny ropy nasila się w najszybszym tempie.
Łącznie w 2022 r. Niemcy i Polska tłoczyły nitką północną 480 tys. baryłek dziennie, a Czechy, Węgry i Słowacja nitką południową – po 290 tys. baryłek dziennie. W lutym 2023 r Rosja wstrzymała dostawy rurociągiem do Polski, poinformował PKN Orlen. W marcu kanclerz Niemiec Olaf Scholz również ogłosił niezależność kraju od rosyjskiej ropy.
Wcześniej EUobserver, powołując się na nieoficjalny dokument Komisji Europejskiej, informował, że Polska zaproponowała Niemcom oficjalne odmówienie dostaw Przyjaźnią w ramach 11. pakietu sankcji wobec Rosji.