Rosyjska ropa popłynie Przyjaźnią, ale tylko przez… Ukrainę

Celny strzał Brukseli, na wniosek Polski i Niemiec. W 11 pakiecie antyrosyjskich sankcji ma się znaleźć oficjalne zatrzymanie transportu rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Wyjątkiem będą Węgry, Czechy i Słowacja. Otrzymują ropę południową nitką rurociągu, która przebiega przez Ukrainę.

Publikacja: 12.05.2023 18:01

Rosyjska ropa popłynie Przyjaźnią, ale tylko przez… Ukrainę

Foto: Bloomberg

Według Bloomberga Komisja Europejska zaproponowała wpisanie oficjalnego zaprzestania przesyłu ropy Przyjaźnią do 11. pakietu sankcji. Jeżeli Rosja chce dalej sprzedawać surowiec na Węgry, do Czech i Słowacji, to może to robić tylko południową nitką naftociągu przebiegającą przez terytorium Ukrainy. Włączenie zapisu o zatrzymaniu Przyjaźni do 11. pakietu sankcji będzie wymagało zgody wszystkich członków Wspólnoty.

Po wstrzymaniu dostaw północną nitką rosyjskiej ropy (kierunek do Polski i Niemiec) przepompowano nią niewielką ilość ropy z Kazachstanu, którą kupili Niemcy. Według Bloomberga unijna propozycja zawiera wyjątki, które umożliwią świadczenie usług zakupu, importu lub transportu ropy z Kazachstanu oraz konserwacji rurociągu Konsorcjum Kaspijskiego (CPC).

Czytaj więcej

Budżety dyktatur ucierpią przez ropę

Łącznie w 2022 r. Niemcy i Polska tłoczyły nitką północną 480 tys. baryłek dziennie, a Czechy, Węgry i Słowacja nitką południową – po 290 tys. baryłek dziennie. W lutym 2023 r Rosja wstrzymała dostawy rurociągiem do Polski, poinformował PKN Orlen. W marcu kanclerz Niemiec Olaf Scholz również ogłosił niezależność kraju od rosyjskiej ropy.

Wcześniej EUobserver, powołując się na nieoficjalny dokument Komisji Europejskiej, informował, że Polska zaproponowała Niemcom oficjalne odmówienie dostaw Przyjaźnią w ramach 11. pakietu sankcji wobec Rosji.

KE przygotowała dokument po tym, jak kraje UE oficjalnie przedstawiły swoje propozycje nowych sankcji wobec Rosji.

Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios