Coraz droższa tania ropa z Rosji dla Indii

Indie, które bez skrupułów wykorzystują rosyjską wojnę do kupowania taniej ropy z Rosji, mogą zakończyć ten import. Zniżka, którą rosyjskie koncerny dają hinduskim rafineriom, by kupowały objęty sankcjami surowiec, zmniejszyła się o 87 proc. Z dotychczasowych 25-30 dolarów za baryłkę zostały cztery.

Publikacja: 10.07.2023 14:52

Coraz droższa tania ropa z Rosji dla Indii

Foto: Bloomberg

Przed rosyjską agresją na Ukrainę Indie importowały śladowe ilości ropy z Rosji (do 2 proc. całego importu). Miały dość dostawców w swoim rejonie. Jednak od lutego 2022 r. Subkontynent stał się największym kupcem krwawego rosyjskiego surowca, zwiększając import ropy z Rosji do 40 proc. całości zagranicznych zakupów.

Tłuste rabaty na zachętę

Pieniądze, jakie hinduskie rafinerie płaciły za ropę, wzbogacają wojenny budżet Kremla. A wszystko to dzięki wysokim rabatom na surowiec marki Urals, oferowanym przez obłożone sankcjami rosyjskie koncerny. W szczytowym okresie zniżki sięgały 30 dol. za baryłkę w stosunku do ceny europejskiej marki Brent.

Czytaj więcej

Kolejka na Most Krymski urosła w nocy do 7 km. Na przejazd czeka 1230 pojazdów

Teraz rabaty dla hinduskich odbiorców spadły do ​​4 dol. za baryłkę, a sprzedawcy rezygnują z ceł transportowych, aby wypełnić lukę w stosunku do referencyjnej ropy Brent i ominąć zachodni pułap cen (60 dol. za baryłkę), pisze "The Times of India".

Rafinerie w Indiach kupują rosyjską ropę dzieląc odpowiedzialność między sprzedawcą a kupującym i zgodnie z warunkami umów to sprzedawca organizuje dostawę i ubezpieczenie. Aspekt ten stał się „jeszcze ważniejszy” po tym, jak Zachód ustalił górną granicę ceny ropy dostarczanej z Rosji na 60 dol. za baryłkę, zauważa gazeta.

„To i rozdrobnione w czasie zakupy rafinerii, zwłaszcza państwowych, wykorzystują sprzedawcy rosyjskiej ropy. Pobierają 11-19 dol. za fracht z portów Morza Bałtyckiego lub Morza Czarnego, co jest prawie dwukrotnie wyższe niż norma, a cena ropy jest ustalona na 1-2 dol. poniżej ceny maksymalnej ”- powiedziało źródło gazety.

Największy sponsor rosyjskiej wojny

Według niego nabywcy z Indii mogą wkrótce całkowicie stracić rabat, jeśli ceny ropy będą nadal spadać i zniwelują lukę w stosunku do pułapu cenowego Zachodu.

Czytaj więcej

Austriacki biznes nie porzuci Rosji i rosyjskiego gazu

„Trzy mało znane agencje dominują w ofertach wysyłkowych i ubezpieczeniowych składanych przez Rosję dla dostaw do Indii. Nie są powiązane z globalnymi firmami. W ten sposób mogą łatwo rozgrywać przetargi i zbliżać koszt rosyjskiej ropy do ceny standardowej - teraz wynosi 75-76 dol. ”- powiedziało źródło gazety.

Prawdopodobnie za tymi agencjami stoją rosyjskie koncerny, jednak ich struktura jest tak pogmatwana, że trudno dotrzeć do rzeczywistego właściciela.

Na tle zachodnich sankcji Rosja przekierowała około 20 proc. dostarczanej do Europy ropy na rynki azjatyckie, poinformował pod koniec kwietnia wicepremier Aleksandr Nowak. Według niego eksport do Indii wzrósł w ubiegłym roku 19-krotnie.

Jednak rzeczywiste ilości kierowane z Rosji do Azji sięgają połowy całego importu. Według szacunków Bloomberga dostawy rosyjskiej ropy do Indii osiągnęły w czerwcu nowy rekord: w zeszłym miesiącu wyniosły 2,2 mln baryłek dzienie. To ponad połowa całkowitego importu ropy naftowej do Indii. Dla porównania, w 2022 r. udział wynosił 16,5 proc..

Reuters napisał na początku lipca, że ​​Moskwa i Delhi zaczęły płacić za część importu ropy z Rosji w chińskich juanach, ponieważ łatwiej tak rozliczyć nierównowagę handlową między tymi krajami, która jest rekordowa: import z Rosji do Indii sięgnął 51 mld dol., podczas gdy z Indii do Rosji 10,6 mld dol. 

Indie są więc jednym z największych, a może największym sponsorem rosyjskiej wojny.

Przed rosyjską agresją na Ukrainę Indie importowały śladowe ilości ropy z Rosji (do 2 proc. całego importu). Miały dość dostawców w swoim rejonie. Jednak od lutego 2022 r. Subkontynent stał się największym kupcem krwawego rosyjskiego surowca, zwiększając import ropy z Rosji do 40 proc. całości zagranicznych zakupów.

Tłuste rabaty na zachętę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Ropa dalej tanieje. Czas na obniżki cen paliw na stacjach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ropa
Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael
Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna