Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml

Arabia Saudyjska zarzuca ​​Rosji nie przestrzeganie ustalonej przez kraje porozumienia OPEC+ wysokości redukcji wydobycia ropy. Zamiast zmniejszać, Kreml potrzebujący pieniędzy na rozpętaną wojnę, zwiększa pompowanie. Potwierdzają to też dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Publikacja: 28.05.2023 11:15

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak

Foto: Akos Stiller

Arabia Saudyjska - lider kartelu eksporterów OPEC, wyraziła niezadowolenie z Rosji. Według Pustynnego Królestwa, Kreml nie wypełnia swojej obietnicy ograniczenia wydobycia ropy naftowej, donosi The Wall Street Journal. Według źródeł gazety wysocy urzędnicy saudyjscy zwrócili się do swoich rosyjskich odpowiedników o przestrzeganie uzgodnionego poziomu redukcji.

Puste przechwałki Kremla

Rozmówcy WSJ przekonują, że „tarcia między dwoma największymi producentami ropy na świecie” stają się coraz bardziej widoczne przed spotkaniem ministerialnym OPEC+, które odbędzie się 4 czerwca w Wiedniu. Kartel ma przedyskutować politykę produkcyjną na drugie półrocze.

Na początku kwietnia kilka krajów OPEC+ ogłosiło dobrowolne cięcia produkcji ropy. Rosja, podobnie jak Arabia Saudyjska, zdecydowała się na ograniczenie wydobycia o 500 tys. baryłek. dziennie od maja do końca roku. Łącznie redukcja powinna wynieść 1,66 mln baryłek. dziennie ponad to co wynika z umów o zmniejszeniu produkcji o 2 mln baryłek. dziennie, zawartych w październiku ubiegłego roku.

Zimą Kreml tryumfalnie głosił, że już w marcu Rosja dobrowolnie ograniczy wydobycie ropy o 5 proc., czyli o 500 tys. baryłek. na dzień. Ostrzegał, że ceny surowca pjódą w górę. Cięcia zostały następnie przedłużone do czerwca, a później do końca roku.

Od tego czasu rosyjski wicepremier Nowak niejednokrotnie powtarzał, że Moskwa przestrzega „dobrowolnych poziomów redukcji wydobycia ropy” - 500 tys. baryłek dziennie. 17 maja Nowak poinformował również, że Rosja osiągnęła zapowiadany poziom redukcji. Według wicepremiera wydobycie ropy naftowej w kraju spadnie w tym roku o 20 mln ton w stosunku do 2022 roku, do 515 mln ton.

IEA potwierdza, że Rosja pompuje więcej

Tymczasem nie tylko Arabia Saudyjska wątpi w te deklaracje. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała, że ​​w kwietniu Rosja nie dotrzymała obiecanego poziomu zmniejszenia pompowania ropy.

Według organizacji Moskwa w zeszłym miesiącu wyeksportowała 8,3 mln baryłek. dziennie, podczas gdy średnia wielkość dostaw w 2022 i 2021 roku wyniosła 7,7 mln baryłek i 7,5 mln baryłek. dziennie, odpowiednio. Agencja zasugerowała, że ​​Rosja „zwiększa wydobycie, aby zrekompensować utracone (przez sankcje - red) dochody”. W kwietniu IEA oszacowała dochody Rosji z ropy naftowej na 15 miliardów dolarów.

Na początku maja Bloomberg poinformował, że morskie dostawy rosyjskiej ropy w tygodniu 22-28 kwietnia wzrosły o 680 tysięcy baryłek. dziennie do 4 mln baryłek/dzień. Eksport ropy naftowej do krajów europejskich spadł do 63 tys. baryłek w ciągu czterech tygodni do 28 kwietnia.

Komentując te informacje, Nowak powiedział, że "poszczególni dziennikarze" nie wzięli pod uwagę zmniejszenia dostaw rurociągami do UE o ponad dwie trzecie - redukcja ta miała być „tylko częściowo zrekompensowana eksportem morskim".

Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios