Ropa płynie z ominięciem Rosji. Sojusz Kazachstanu i Azerbejdżanu

Kazachstan i Azerbejdżan założyły firmę do tranzytu ropy z ominięciem Rosji. To kolejny krok Astany do uwolnienia się spod narzuconej kurateli Kremla.

Publikacja: 11.04.2023 18:40

Ropa płynie z ominięciem Rosji. Sojusz Kazachstanu i Azerbejdżanu

Foto: Bloomberg

O azersko-kazachskim sojuszu naftowym poinformował wicepremier Kazachstanu Serik Zhumangarin. Jak informuje Kazinform: „KazMunayGas i SOCAR ostatecznie podpisały porozumienie (o utworzeniu spółki -red.). Od 2023 roku będziemy dostarczać ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan 1,5 mln ton ropy. Proces rozpoczął się już w marcu, wysłano pierwsze dwa tankowce – to 20 tys. ton surowca. W kwietniu wysyłamy kolejne 125 tys. ton” – zaznaczył wicepremier Kazachstanu, cytowany przez agencję Unian.

Azerbejdżan oferuje też inne szlaki transportu ropy: rurociąg Baku-Supsa (według nieoficjalnych danych mówimy o 5 mln ton w 2023 r.) oraz koleją do portów Batumi i Poti.

Czytaj więcej

Nowy rekord dostaw do Chin. Oto co dzieje się z ropą z Rosji

„Utworzona spółka joint venture będzie jedynym operatorem na tej trasie tranzytowej, z atrakcyjną taryfą, z możliwościami taniego tranzytu, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii” – powiedział urzędnik.

W tym miesiąca Kazachstan odwiedzili amerykańscy eksperci Białego Domu ds. przestrzegania sankcji wobec Rosji. Rozmowy nie były oficjalne, ale jak donosiły media, miały uszczelnić drogi omijania sankcji antyrosyjskich, w tym sankcji wobec rosyjskich surowców.

Wizyta Amerykanów w Kazachstanie wywołała dużą nerwowość na Kremlu. Utrata wpływu w tym największym kraju regionu, byłaby dla Rosji klęską. Kazachstan jest obecnie największym szlakiem tranzytowym tzw. wielu towarów mających zastąpić import z Zachodu.

Kazachstan i eksport ropy

17 czerwca 2022 r. prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił uznania „niepodległości” okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, nazywając „republiki” „terytoriami quasi-państwowymi”.
Niemal natychmiast po tym oświadczeniu Rosja zawiesiła transport kazachskiej ropy z portu w Noworosyjsku. Oficjalnie z powodu uszkodzenia dzierżawionych przez Kazachstan dwóch węzłów załadunkowych terminala naftowego.
Tokajew ogłosił więc, że Kazachstan dywersyfikuje dostawy ropy szlakiem transkaspijskim. W lipcu 2022 roku Tokajew polecił narodowemu koncernowi naftowo-gazowemu zorganizowanie sprzedaży ropy z pominięciem Rosji. Do tego potrzebna jest budowa w kazachskich portach Morza Kaspijskiego terminali naftowych.
W sierpniu 2022 roku okazało się, że Kazachstan będzie dostarczał ropę z pominięciem Rosji.
W grudniu 2022 roku kazachska firma zwróciła się do rosyjskiego Transniefti o zdolności tranzytowe do przesyłania kazachskiej ropy przez Białoruś do Niemiec. Rosjanie się zgodzili.
21 marca 2023 roku po raz pierwszy w historii ,Kazachstan dostarczył ropę do Azerbejdżanu z ominięciem Rosji. Przez port Aktau do portu w Baku wysłano 6900 ton ropy.

Ropa
Orlen osiąga wysokie marże. Nie powinien narzekać na sytuację w branży
Ropa
Ropa drożeje, ale Orlen i tak będzie nieźle na niej zarabiać
Ropa
OPEC+ zredukuje wydobycie ropy. Ale nie wierzy w dane z Rosji
Ropa
Konwój z ropą z Rosji do Chin ugrzązł w Kanale Sueskim
Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie