Reklama
Rozwiń

Ropa płynie z ominięciem Rosji. Sojusz Kazachstanu i Azerbejdżanu

Kazachstan i Azerbejdżan założyły firmę do tranzytu ropy z ominięciem Rosji. To kolejny krok Astany do uwolnienia się spod narzuconej kurateli Kremla.

Publikacja: 11.04.2023 18:40

Ropa płynie z ominięciem Rosji. Sojusz Kazachstanu i Azerbejdżanu

Foto: Bloomberg

O azersko-kazachskim sojuszu naftowym poinformował wicepremier Kazachstanu Serik Zhumangarin. Jak informuje Kazinform: „KazMunayGas i SOCAR ostatecznie podpisały porozumienie (o utworzeniu spółki -red.). Od 2023 roku będziemy dostarczać ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan 1,5 mln ton ropy. Proces rozpoczął się już w marcu, wysłano pierwsze dwa tankowce – to 20 tys. ton surowca. W kwietniu wysyłamy kolejne 125 tys. ton” – zaznaczył wicepremier Kazachstanu, cytowany przez agencję Unian.

Azerbejdżan oferuje też inne szlaki transportu ropy: rurociąg Baku-Supsa (według nieoficjalnych danych mówimy o 5 mln ton w 2023 r.) oraz koleją do portów Batumi i Poti.

Czytaj więcej

Nowy rekord dostaw do Chin. Oto co dzieje się z ropą z Rosji

„Utworzona spółka joint venture będzie jedynym operatorem na tej trasie tranzytowej, z atrakcyjną taryfą, z możliwościami taniego tranzytu, z wykorzystaniem innowacyjnych technologii” – powiedział urzędnik.

W tym miesiąca Kazachstan odwiedzili amerykańscy eksperci Białego Domu ds. przestrzegania sankcji wobec Rosji. Rozmowy nie były oficjalne, ale jak donosiły media, miały uszczelnić drogi omijania sankcji antyrosyjskich, w tym sankcji wobec rosyjskich surowców.

Wizyta Amerykanów w Kazachstanie wywołała dużą nerwowość na Kremlu. Utrata wpływu w tym największym kraju regionu, byłaby dla Rosji klęską. Kazachstan jest obecnie największym szlakiem tranzytowym tzw. wielu towarów mających zastąpić import z Zachodu.

Kazachstan i eksport ropy

17 czerwca 2022 r. prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił uznania „niepodległości” okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, nazywając „republiki” „terytoriami quasi-państwowymi”.
Niemal natychmiast po tym oświadczeniu Rosja zawiesiła transport kazachskiej ropy z portu w Noworosyjsku. Oficjalnie z powodu uszkodzenia dzierżawionych przez Kazachstan dwóch węzłów załadunkowych terminala naftowego.
Tokajew ogłosił więc, że Kazachstan dywersyfikuje dostawy ropy szlakiem transkaspijskim. W lipcu 2022 roku Tokajew polecił narodowemu koncernowi naftowo-gazowemu zorganizowanie sprzedaży ropy z pominięciem Rosji. Do tego potrzebna jest budowa w kazachskich portach Morza Kaspijskiego terminali naftowych.
W sierpniu 2022 roku okazało się, że Kazachstan będzie dostarczał ropę z pominięciem Rosji.
W grudniu 2022 roku kazachska firma zwróciła się do rosyjskiego Transniefti o zdolności tranzytowe do przesyłania kazachskiej ropy przez Białoruś do Niemiec. Rosjanie się zgodzili.
21 marca 2023 roku po raz pierwszy w historii ,Kazachstan dostarczył ropę do Azerbejdżanu z ominięciem Rosji. Przez port Aktau do portu w Baku wysłano 6900 ton ropy.

Ropa
Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?
Ropa
Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan
Ropa
Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy
Ropa
Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ropa
Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku