Rosja zamyka usta Transnieftu. Utajnia dane o transporcie ropy

Rosyjski reżim od marca utajni przed opinią publiczną szczegółowe informacje dotyczące transportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Transnieft otrzymał zakaz publikowania danych do lipca 2024 r.

Publikacja: 04.01.2023 16:42

Rosja zamyka usta Transnieftu. Utajnia dane o transporcie ropy

Foto: Bloomberg

Federalna Służba Antymonopolowa przygotowała projekt dekretu rządowego, który odnosi się do specyfiki ujawniania informacji przez monopolistę transportującego ropę rurociągami. Zgodnie z dokumentem planowane jest ograniczenie ujawniania informacji przez Transnieft do lipca 2024 r., informuje Interfax.

„Celem proponowanej regulacji jest zminimalizowanie ryzyka związanego z rosnącą presją sankcji na konsumentów usług transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych” – tłumaczą autorzy nowelizacji.

Transnieft jest największą na świecie firmą zajmującą się rurociągami naftowymi. Posiada 68 tysięcy km głównych rurociągów, ponad 500 przepompowni, ponad 24 miliony metrów sześciennych pojemności zbiorników magazynowych. Firma transportuje 83 proc. ropy wydobywanej w Rosji i 30 proc. rosyjskich produktów naftowych.

Czytaj więcej

Rosja może zablokować przesył kazachskiej ropy do Niemiec

Informacje o działalności Transnieftu publikowane w domenie publicznej „mogą zostać wykorzystane do wzmocnienia wprowadzonych wcześniej środków ograniczających (sankcje -red)”.

Zmiana trybu i terminu udostępniania informacji przez spółkę wiąże się z czasowym wycofaniem danych z publicznego dostępu i ich udostępnieniem na żądanie zainteresowanych, z uwzględnieniem zachowania poufności. Wymogi te nie dotyczą informacji o taryfach za usługi Transnieftu.

Na dzień 1 stycznia 2021 r. produkcja kondensatu ropy i gazu w Rosji była prowadzona przez 285 organizacji, które mogą być odbiorcami usług transportu ropy. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2023 r. i będzie obowiązywało do 1 lipca 2024 r. włącznie.

Ropa
Ropa wkroczyła w pandemię. Cena najniższa od blisko pół dekady
Ropa
Rosja obniża eksport ropy z portów bałtyckich. Przyczyny nie podano
Ropa
Rosyjska ropa jest najtańsza od początku wojny. Kolejne 18 lat też z tanią ropą?
Ropa
Ropa najtańsza od pandemii, ale na stacjach w Polsce tego nie widać
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ropa
Ropa po 65 dolarów. Kiedy kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwo?