Rosja zamyka usta Transnieftu. Utajnia dane o transporcie ropy

Rosyjski reżim od marca utajni przed opinią publiczną szczegółowe informacje dotyczące transportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Transnieft otrzymał zakaz publikowania danych do lipca 2024 r.

Publikacja: 04.01.2023 16:42

Rosja zamyka usta Transnieftu. Utajnia dane o transporcie ropy

Foto: Bloomberg

Federalna Służba Antymonopolowa przygotowała projekt dekretu rządowego, który odnosi się do specyfiki ujawniania informacji przez monopolistę transportującego ropę rurociągami. Zgodnie z dokumentem planowane jest ograniczenie ujawniania informacji przez Transnieft do lipca 2024 r., informuje Interfax.

„Celem proponowanej regulacji jest zminimalizowanie ryzyka związanego z rosnącą presją sankcji na konsumentów usług transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych” – tłumaczą autorzy nowelizacji.

Transnieft jest największą na świecie firmą zajmującą się rurociągami naftowymi. Posiada 68 tysięcy km głównych rurociągów, ponad 500 przepompowni, ponad 24 miliony metrów sześciennych pojemności zbiorników magazynowych. Firma transportuje 83 proc. ropy wydobywanej w Rosji i 30 proc. rosyjskich produktów naftowych.

Czytaj więcej

Rosja może zablokować przesył kazachskiej ropy do Niemiec

Informacje o działalności Transnieftu publikowane w domenie publicznej „mogą zostać wykorzystane do wzmocnienia wprowadzonych wcześniej środków ograniczających (sankcje -red)”.

Zmiana trybu i terminu udostępniania informacji przez spółkę wiąże się z czasowym wycofaniem danych z publicznego dostępu i ich udostępnieniem na żądanie zainteresowanych, z uwzględnieniem zachowania poufności. Wymogi te nie dotyczą informacji o taryfach za usługi Transnieftu.

Na dzień 1 stycznia 2021 r. produkcja kondensatu ropy i gazu w Rosji była prowadzona przez 285 organizacji, które mogą być odbiorcami usług transportu ropy. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2023 r. i będzie obowiązywało do 1 lipca 2024 r. włącznie.

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS