Bloomberg: Polska chce zatrzymać dostawy rosyjskiej ropy przez Przyjaźń

Polska zamierza zerwać kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Potrzebuje do tego pomocy Brukseli i Berlina.

Publikacja: 25.11.2022 18:09

Bloomberg: Polska chce zatrzymać dostawy rosyjskiej ropy przez Przyjaźń

Foto: Fotorzepa/Cynka Andrzej

Według agencji Bloomberg, polskie władze zażądały od Unii Europejskiej dodatkowych sankcji wobec rosyjskiego rurociągu. Rządowi PiS ma zależeć na tym, aby Unia działała dwukierunkowo.

Po pierwsze, Polska potrzebuje sankcji wobec północnego odcinka gazociągu, które staną się podstawą prawną do zerwania kontraktów. Po drugie, czeka na sankcje w systemie taryfowym dla Węgier, Czech i Słowacji, które otrzymują paliwo z gałęzi południowej.

Polskie ministerstwo klimatu zaznaczyło, że wprowadzenie powyższych sankcji wymagałoby odpowiednich regulacji na szczeblu unijnym i dodało, że współpracuje w tym celu z Niemcami.

Czytaj więcej

Mało mocy do produkcji prądu. Kluczowy blok znów łapie opóźnienie

Strona niemiecka wyjaśniła dziennikarzom, że jest „pod dużą presją” i „bada i dyskutuje” nad realizacją obiecanego wcześniej wstrzymania importu rurociągowego. Uważa, że klauzula sankcyjna otwiera Unii drogę do zniesienia zwolnienia z sankcji importu drogą rurociągową w przypadku, gdy kraj członkowski poczyni wystarczające postępy w dywersyfikacji źródeł dostaw.

Ponadto, zdaniem Bloomberga, Polska również zrealizowałaby własny interes we wstrzymaniu dostaw przez Przyjaźń. Stawką ma być konkurencyjność rafinerii PKN Orlen.

Koncern obawia się, że węgierski rywal MOL uzyska przewagę konkurencyjną poprzez dostęp do tańszej rosyjskiej ropy – podała agencja, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, które chciały pozostać anonimowe.

Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Ropa
Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami
Ropa
Ropa tanieje. OPEC tłumaczy: „Nie kierujemy się konkretnym poziomem cen”
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Ropa
Dzięki fuzji Orlen skokowo zwiększył wyniki
Ropa
Na rynku ropy naftowej zagościł skrajny pesymizm