Władze rafinerii PCK Raffinerie GmbH znajdującej się w niemieckim mieście Schwedt i należącej (54,17 proc.) do Rosnieft, ostrzegły przed możliwymi ograniczeniami dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń.

„Przygotowujemy się do ewentualnych krótkoterminowych ograniczeń dostaw ropy przez Przyjaźń” – poinformowała spółka w komunikacie cytowanym przez RIA Nowosti. Obecnie część rosyjskiej ropy dociera do rafinerii drogą morską - przez port w Rostocku. Ale od grudnia będzie to już niemożliwe.

Rosnieft poprzez swoje niemieckie spółki zależne posiada 54,17 proc. tej rafinerii. Wcześniej w piątek niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że niemiecki rząd przekazuje do zaufanego zarządzania Federalnej Agencji Sieci (BNA) niemieckie struktury rosyjskiego koncernu - Rosneft Deutschland i RN Refining & Marketing

Czytaj więcej

Niemcy przejęli kontrolę nad rosyjskimi spółkami Rosneftu

„Zaufane zarządzanie Rosneft Deutschland nie oznacza, że zakłady PCK znajdują się pod (obcym - red) zarządem. Nadal koncentrujemy się na bezpiecznej i niezawodnej pracy rafinerii” – zapewnia mętnie spółka.

Rafineria PCK Raffinerie GmbH dzięki lokalizacji w Schwedt, ma połączenie z naftociągiem Przyjaźń. Moce zakładu wynoszą 11,6 mln ton rocznie (obecny udział Rosniefti w mocy zakładu to 6,3 mln ton rocznie), Poza Rosjanami, mniejszościowymi akcjonariuszami są Shell - 37,5 proc. i włoski Eni - 8,33 proc.

W 2021 r Niemcy dziennie zużywali 2,04 mln baryłek ropy. Rafinerie przerabiały 1,69 mln baryłek dziennie przy możliwościach sięgających 2,1 mln baryłek dziennie.

Unia była dotąd największym rynkiem dla rosyjskiej ropy. Według raportu energetycznego BP w 2021 r kupiliśmy w Rosji 197,5 mln ton produktów naftowych i 468 mln ton ropy, w tym z Rosji - 139 mln ton ropy.