Oceny wartości koncernu pojawiają się w związku z planami władza Arabii przeprowadzenia IPO Saudi Aramco. Jak dowiedziała się agencja Reuters, jeden z banków, pretendujący do udziału w organizacji IPO, ocenił wartość Saudi Aramco na 1,4-1,5 bln dol., co źródło bliskie koncernowi uznało za zbliżone do rzeczywistości.

CZYTAJ TAKŻE: Saudi Aramco zarabia dwa razy więcej niż Apple

W tym tygodniu rada dyrektorów koncernu ma zająć się wartością aktywu. W wypadku niezadowalającej oceny, IPO może zostać odłożone. Nawet jeżeli będzie to nie 2 bln dol., jak chce  książę Muhammad ibn Salman, a „jedynie” 1,5 bln dol., to i tak wartość saudyjskiego koncernu będzie większa od najdroższych obecnie firm świata jak Microsoft (1 bln dol.) czy Apple i Amazon (po 900 mln dol.).

""

Storage tanks stand at an oil processing facility in Saudi Aramco’s Shaybah oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

energia.rp.pl

Wyjście na rynek saudyjskiego koncernu było już kilka razy przekładane. Teraz mówi się o przełomie 2020/2021r. Na rynek miałoby trafić na początek 5 proc. akcji Saudi Aramco. Firma została założona w 1933 r i od tego czasu pozostawała jedną z najbardziej utajnionych jeżeli chodzi o dane finansowe. Po raz pierwszy w tym roku zostały podane wyniki koncernu.