Nowy prezes Orlenu: Szykujemy duże inwestycje. Czas stanąć do wyścigu na świecie

Zagrożenia, jakie widzę przed spółką, to sytuacja za wschodnią granicą i rozchwiany Bliski Wschód. To powoduje, że musimy zastanowić się nad źródłami surowców do produkcji – powiedział Witold Literacki, tymczasowo pełniący obowiązki prezesa Orlenu, w rozmowie z Business Insider Polska.

Publikacja: 13.03.2024 14:17

Witold Literacki

Witold Literacki

Foto: materiały prasowe

Witold Literacki został powołany przez ministra aktywów państwowych na tymczasowego prezesa Orlenu na początku lutego 2024 r. Pokieruje on paliwowym gigantem do czasu wyboru w konkursie nowego zarządu. Jak pisaliśmy, Literacki jest przede wszystkim ekspertem w dziedzinie finansów i podatków. W Orlenie pracował już wcześniej, w latach 2008-2020, i zajmował stanowisko dyrektora biura podatków.

Czytaj więcej

Kim jest tymczasowy prezes Orlenu? Witold Literacki na czele zarządu

Witold Literacki: Orlen stoi przed zagrożeniami

Jak zmienił się koncern od tego czasu? Nowy szef Orlenu przyznał, że firma, która już wtedy była bardzo duża, teraz się podwoiła. – Obszary, którymi musimy zarządzać, które musimy poznać i przeanalizować, są dwa razy większe. Firmy, z którymi koncern się połączył, budują dodatkową wartość, ale też są trudne i skomplikowane – stwierdził Literacki w rozmowie z Business Insider Polska podczas Chemicznego Otwarcia Roku 2024.

Tymczasowy prezes Orlenu wymienił też zagrożenia, przed którym stoi koncern. Jak podkreślił, do największych zalicza „sytuację za wschodnią granicą i rozchwiany Bliski Wschód”, które powodują, że firma musi zastanowić się nad źródłami surowców do produkcji.

– Kolejnym aspektem jest to, by transformacja koncernu, zmiana źródeł pozyskiwania energii elektrycznej, były w miarę tanie dla ostatecznego konsumenta. Ponadto musi się to odbyć z zastosowaniem najlepszych praktyk w zakresie oddziaływania na środowisko – podkreślił Literacki.

Czytaj więcej

Grupa Orlen zmodernizowała gazociągi w aglomeracji warszawskiej

Orlen zainwestuje w tym roku ponad 38 mld zł

Wcześnie grupa Orlen podała, że zamierza przeznaczyć w tym roku na inwestycje ponad 38 mld zł. Jednym z głównych celów są odnawialne źródła energii.

– Kwota 38 mld zł robi wrażenie, to są bardzo duże pieniądze. Być może nie jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni do tak dużych inwestycji, ale już czas, by zainwestować i w tym wyścigu w Europie oraz na świecie stanąć jak równy z równym nawet z dużymi podmiotami – zaznaczył Literacki.

– Musimy przede wszystkim przeprowadzić transformację w kierunku zielonej energii i na to przeznaczymy ok. 20 proc. z tego budżetu. Pieniądze popłyną m.in. na inwestycje w lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne — poprzez budowę we własnym zakresie i zakup gotowych farm. Do tego dochodzą oczywiście wiatraki na Bałtyku – wymienił.

Paliwa
Orlen inwestuje w usługi inżynieryjne
Paliwa
Wyrok dotyczący połączenia Orlenu z Lotosem zapadnie za miesiąc
Paliwa
Kulisy gry o Orlen. Nowy prezes to nie wszystko
Paliwa
Rosja ma pomysł, jak produkować więcej benzyny. Obniży normy jakości
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Paliwa
Ceny benzyn i diesla wzrosną. Skutki drogiej ropy dotarły do Polski