Kaczyński o sprzedaży części Lotosu Saudi Aramco: „Bardzo korzystna transakcja”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził w piątek, że sprzedaż przez Orlen 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu na rzecz Saudi Aramco była „konieczna i bardzo korzystna”.

Publikacja: 26.01.2024 19:18

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Piotr Nowak

W 2022 roku dokonała się fuzja Orlenu z Lotosem. W ramach kontrowersyjnej transakcji Orlen zadecydował o sprzedaży 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Lotosu saudyjskiemu gigantowi Saudi Aramco oraz 417 polskich stacji Grupy Lotos węgierskiemu koncernowi MOL.

Kaczyński: Sprzedaż części Lotosu? To nie była polska decyzja

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej, że transakcja ta była konieczna. — Ja się tą sprawą nie zajmowałem, ale byłem głęboko przekonany, że taka transakcja jest potrzebna – zaznaczył.

Czytaj więcej

NIK: Polska straciła miliardy na fuzji Orlenu z Lotosem

Kaczyński dodał, że „to nie była polska decyzja, ale wymagania Komisji Europejskiej”. Jego zdaniem jednak, sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom i Węgrom była dla polskiej strony „bardzo korzystna”.

– Lotos, kiedy był przedmiotem tej transakcji, był już firmą o bardzo niewielkiej wartości ze względu na swój charakter – podkreślił prezes PiS.

– Dzisiaj zakład, który zajmuje się tylko przerobem ropy i produkuje tylko paliwa, nie ma najmniejszych szans. Trzeba się przerzucać na petrochemię i energię, tak jak to robi Orlen – wyjaśnił.

NIK: Polska straciła co najmniej 5 mld zł na fuzji Orlenu z Lotosem

Tymczasem, jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarł w poniedziałek Business Insider Polska, Orlen wynegocjował co najmniej 5 mld zł za mało z tytułu sprzedaży aktywów Lotosu. Rażąco zbyt niską kwotę miał uzyskać zwłaszcza ze sprzedaży 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco – o około 3,5 mld zł mniej niż wynosiła jej faktyczna wartość.

NIK negatywnie oceniła również nadzór ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina nad fuzją Orlenu z Lotosem i oboma spółkami. Kontrolerzy uważają też, że Sasin nie wywiązał się z obowiązku zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa paliwowego, które ucierpiało podczas finalizacji fuzji i realizacji środków zaradczych. Chodzi między innymi o utratę przez nasz kraj wpływu na kierunki sprzedaży około 20 proc. benzyny i oleju napędowego.

Paliwa
Wakacyjne promocje na Orlenie. Koncern podał o ile obniża ceny paliwa
Paliwa
Podczas wakacji na stacjach będzie drożej, ale nie drastycznie
Paliwa
Były zarząd i rada Orlenu, w tym Daniel Obajtek, nie otrzymali absolutorium
Paliwa
Kadrowa karuzela w grupie Orlen się rozkręca
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Paliwa
Pekin gra rosyjskim gazem. Niezwykły warunek postawiony Gazpromowi
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą