Grupa Orlen chce kupić Energop

To podmiot, który z realizacji kontraktów na rzecz płockiego koncernu uzyskuje większość przychodów. Jednocześnie w ostatnich latach ponosi straty. Za ile będzie kupiony, nie podano.

Publikacja: 18.09.2023 14:44

Grupa Orlen chce kupić Energop

Foto: pieniadze.rp.pl

Orlen Projekt, podmiot, którego 100 proc. akcji należy do Orlenu, podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu warunkową umowę zakupu 74,1 proc. udziałów w firmie Energop z siedzibą w Sochaczewie. Pozostałe udziały należą do Skarbu Państwa. Do finalizacji umowy niezbędne jest jeszcze uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wartości potencjalnej transakcji nie ujawniono.

Energop specjalizuje się w produkcji rurociągów przemysłowych, w tym zwłaszcza dla sektorów: rafineryjnego, petrochemicznego i chemicznego. Wytwarza też konstrukcje stalowe, zbiorniki i elementy towarzyszące instalacjom rurociągowym. Jego oferta obejmuje zarówno prefabrykację, jak i kompletny montaż tych instalacji. Koncern podaje, że dzięki planowanej transakcji zabezpieczy sobie realizację projektów inwestycyjnych m.in. w zakresie infrastruktury krytycznej.

Czytaj więcej

W Europie coraz drożej, a na polskich stacjach paliwa tanieją. Jak to możliwe?

 „Do 2030 r. koncern przeznaczy około 170 mld zł na projekty infrastrukturalne związane z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. We wszystkich tych segmentach infrastruktura rurociągowa odgrywa istotną rolę” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Z kolei Marcin Kasza, prezes Orlenu Projekt zauważa, że w ubiegłym roku aż 80 proc. prac realizowanych przez Energop było wykonywanych dla płockiego koncernu. „To spółka z dużym potencjałem do rozwoju, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie większościowego pakietu udziałów. Dla nas to dodatkowe zabezpieczenie dla prowadzonych przez nas projektów inwestycyjnych” - twierdzi Kasza.

W 2022 r. Orlen Projekt wypracował 440,4 mln zł przychodów i 6,4 mln zysku netto. W porównaniu z 2021 r. sprzedaż wzrosła o 20,4 proc. Mimo to zarobek spadł o 17,5 proc. Przyczyną pogorszenia się rentowności były zrealizowane odpisy na zapasy giełdowego Polwaksu sięgającej 8,8 mln zł. To z kolei konsekwencja trwających już kilka lat sporów związanych z realizacją przez Orlen Projekt inwestycji dotyczącej budowy instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych wraz z instalacjami pomocniczymi dla Polwaksu.

Z kolei Energop w ubiegłym roku wypracował 93,7 mln zł przychodów, czyli o 2,5 proc. więcej niż w 2021 r. Ponadto zanotował 5,5 mln zł straty netto, co było wynikiem niemal identycznym jak rok wcześniej. Powodem spadku rentowności były m.in. opóźnienia w przekazywaniu przez grupę Orlen tzw. frontów robót w realizowanych przez koncern projektach. W efekcie Energop nie mógł zgodnie z planem rozpoczynać przypisanych mu prac.  

Orlen Projekt prowadzi projekty inwestycyjne obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Z początkiem sierpnia tego roku Orlen Projekt przejął 100 proc. udziałów Energa Invest. Z kolei w kwietniu powołał w Czechach spółkę Orlen Projekt Česká Republika. Ponadto trwają prace nad włączeniem do grupy Orlen Projekt firmy PGNiG Gazoprojekt. 

Paliwa
Kulisy gry o Orlen. Nowy prezes to nie wszystko
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Paliwa
Rosja ma pomysł, jak produkować więcej benzyny. Obniży normy jakości
Paliwa
Ceny benzyn i diesla wzrosną. Skutki drogiej ropy dotarły do Polski
Paliwa
Premier Donald Tusk: W tym tygodniu poznamy nowego prezesa Orlenu
Paliwa
Rosja po prośbie do Kazachstanu. Obawia się braków paliwa po ukraińskich atakach