TotalEnergies oskarżony o dostarczanie paliw rosyjskiemu wojsku

Francuski TotalEnergies został oskarżony o udział w zbrodniach wojennych przez dwie grupy aktywistów. Chodzi dostarczanie paliwa rosyjskim samolotom, które bombardują Ukrainę.

Publikacja: 14.10.2022 18:30

TotalEnergies oskarżony o dostarczanie paliw rosyjskiemu wojsku

Foto: Adobe Stock

Dwie organizacje pozarządowe, ukraińska Razom We Stand i francuska Darwin Climax Coalitions z Bordeaux, złożyły zawiadomienie o przestępstwie we francuskim biurze prokuratora zajmującego się zwalczaniem terroryzmu — poinformowała francuska agencja prasowa AFP.

Francuska grupa energetyczna oskarżana jest o to, że dostarczyła paliwo do samolotów, które w maju 2022 zrzuciły bomby na teatr w Mariupolu, który był wyraźnie oznakowany, że służy za schronienie dla ludności cywilnej. W tym bombardowaniu, według ukraińskich danych, mogło zginąć nawet 600 cywilów.

„Z dawnym 49-procentowym udziałem w rosyjskiej firmie, która dostarcza gaz do eskadry samolotów bombardujących Ukrainę, Total ponosi odpowiedzialność za popełniane zbrodnie. Nie możemy zaakceptować tego, że zagraniczne firmy nadal otrzymują dywidendy od rosyjskiej grupy, która podsyca te okrucieństwa wobec naszych współobywateli” – napisała w oświadczeniu dla litewskiego portalu Aero News Switłana Romanko, dyrektorka i założycielka Razom We Stand.

Komentując informacje o złożonym pozwie, TotalEnergies napisał, że zarzuty są „oburzające”, „zniesławiające” i „bezpodstawne” – pisze AFP.

Czytaj więcej

Turcja potwierdza, że rozmawia z Rosją o hubie gazowym

Sprawa jest konsekwencją informacji ujawnionej przez francuski dziennik „Le Monde” w sierpniu 2022 r., zgodnie z którą TotalEnergies, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nadal eksploatował swoje rosyjskie złoża gazu i kondensatu gazowego w Termokarstowoje na północnej Syberii. Robił to wspólnie wraz z lokalnym partnerem Novatekiem, który został obłożony sankcjami przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Francuskie media prześledziły transport kondensatu gazowego korzystając z bazy Refinitiv, należącej do Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W efekcie stwierdziły, że po rafinacji w Omsku paliwo to dostarczane było do rosyjskich baz lotniczych.

Francuskie media ujawniły również, że baza lotnicza Morozowsk w obwodzie rostowskim otrzymywała paliwo z Omska po kilka razy w tygodniu do końca czerwca 2022. W bazie tej, położonej około 120 kilometrów na wschód od Doniecka, mieści się 959. Pułk Lotnictwa Bombowego, skąd operują trzy eskadry bombowców Suchoj Su-34. Baza lotnicza Malszewo w obwodzie woroneskim również zaopatrzana była w paliwo pochodzące z rafinerii w Omsku.

Z kolei siedziba 47. Pułku Lotniczego Strażników Kompozytowych, który obsługuje również dwie eskadry Su-34, jest bazą rosyjskiego lotnictwa do nalotów na Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

TotalEnergies zapewnia również, że kondensatów gazowych ze złóż, jakie eksploatował wspólnie z Novatekiem, nie mieszano z innymi składnikami w Omsku i były one przeznaczone wyłącznie na eksport. TotalEnergies wyszedł już z Rosji. 26 sierpnia 2022 r. francuski gigant energetyczny ogłosił, że sprzedał swojemu rosyjskiemu partnerowi 49 proc. udziałów we wspólnym przedsięwzięciu.

Paliwa
Amerykańska hipokryzja: USA importują paliwa z rosyjskiej ropy przez pośredników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Paliwa
„Spiegel”: NATO przedłuży rurociąg z Niemiec do Polski
Paliwa
W Rosji brakuje benzyny. Będzie całkowity zakaz eksportu
Paliwa
Orlen skreślony z listy wstydu największego państwowego funduszu świata
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Paliwa
Rafinerie Rosji produkują najmniej od 12 lat. Efekt skutecznych ataków dronów
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście