Zielona energia dla Łodzi. Nowy sposób zakupu prądu

Jedno z największych miast w Polsce będzie kupować energię elektryczną pochodzącą z OZE na bazie korporacyjnej umową PPA (cPPA). Celem współpracy oprócz zakontraktowania zielonej energii jest także wypracowanie specjalnych procedur zmierzających do zawarcia pierwszej w Polsce umowy cPPA dla sektora publicznego. Kontrakty te bowiem dotychczas były zarezerwowane dla przemysłu.

Publikacja: 20.03.2025 09:01

Łódź będzie kupować energię elektryczną pochodzącą z OZE

Łódź będzie kupować energię elektryczną pochodzącą z OZE

Foto: Adobe Stock

 W pierwszym kroku zaplanowano zakup części wolumenu zapotrzebowania na energię - mowa o 15 GWh, które mogłoby pochodzić z mixu OZE wiatr i fotowoltaika.

Łódź jako pierwsza 

Samorządy coraz częściej szukają sposobów na redukcję kosztów energii i zwiększenie niezależności energetycznej.  – Odpowiedzią na wyzwania polityk miejskich jest coraz bardziej potrzebna tania i zielona energia. To nie tylko krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, ale także szansa na oszczędności i wzmocnienie lokalnych budżetów. Samorządy interesują się każdym modelem zakupu zielonej energii i wiele z nich już aktywnie szuka możliwości budowania wartości dodanej na rynku energii. Jedną z możliwości stają się umowy cPPA, które dotychczas były głównie domeną sektora prywatnego – mówi Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub, która pomagała przy zakupie tej energii. 

Czytaj więcej

Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji

umowa ma charakter pilotażu.  – Przystępujemy do procedury zawarcia kontraktu cPPA, który skojarzy wytwórcę zielonej energii z naszym miastem, jako odbiorcą. – W pierwszym kroku planujemy zakupić część wolumenu - mowa o 15 GWh energii, które mogłoby pochodzić z odpowiedniego mixu energii z farmy fotowoltaicznej i farmy wiatrakowej. Cieszymy się z tego projektu prowadzonego razem Fundacją RE-Sesource Poland Hub. Dzięki niemu jako pionier w pozyskiwaniu zielonej energii przez sektor publiczny pokazujemy, że również samorządy mogą skutecznie korzystać z tego innowacyjnego narzędzia, by zabezpieczyć koszty energii przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Czym są PPA?

Z roku na rok cPPA stają się coraz bardziej popularne, o czym świadczy rosnąca liczba zawieranych umów na polskim rynku energii. Odbiorcy energii postrzegają cPPA jako bardzo elastyczny i dostosowany do ich potrzeb model zakupu zielonej energii. Sektor publiczny w Polsce nie ma jednak wystarczającej wiedzy i praktycznego doświadczenia w tym zakresie.

Czytaj więcej

Zielony prąd dla gospodarstw domowych. Kolejna firma wprowadza do oferty OZE

Wprowadzenie cPPA do jednostek samorządu terytorialnego może przyczynić się do stabilizacji cen energii oraz wspierać rozwój lokalnych źródeł OZE. Kontrakt cPPA oferują długoterminowo energię po mniej więcej stałej cenie niezależnie od wahań rynku oraz sytuacji geopolitycznej, co ma szczególne znaczenie w obecnych realiach.

- Ułatwienie procesu zawierania umów cPPA przez jednostki samorządu terytorialnego może stać się ich game changerem na drodze do zielonych innowacji. Jednak JST nie zdecydują się na podpisanie cPPA, jeśli instytucje rządowe nie przyjmą odpowiednich regulacji prawnych mających na celu zwiększenie liczby zawieranych umów. Dlatego konieczne jest nie tylko edukowanie jednostek samorządu terytorialnego czym są cPPA i dlaczego te umowy mogą być dla nich korzystne, ale także pokazanie branży OZE, że tego typu umowy zawierane pomiędzy wytwórcami OZE a jednostkami samorządu terytorialnego będącymi odbiorcami są dla nich bardzo korzystne, z uwagi na fakt iż zamawiający publiczni to wiarygodni i pewni odbiorcy - dodaje Szymon Kowalski. wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

 W pierwszym kroku zaplanowano zakup części wolumenu zapotrzebowania na energię - mowa o 15 GWh, które mogłoby pochodzić z mixu OZE wiatr i fotowoltaika.

Łódź jako pierwsza 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?
OZE
Portugalsko-francuska firma nie wycofuje się z polskiego Bałtyku i składa zamówienia
OZE
Wraca problem nadwyżek energii z OZE. PSE apelują do producentów energii
OZE
Enea kupuje zielone inwestycje za blisko miliard złotych
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
OZE
Napędzana rosnącym zyskiem Polenergia zdradza nową strategię