Nie będzie obostrzeń dla wiatraków budowanych w pobliżu dróg. "Jest kompromis"

Jak dowiaduje się "Rz", resort infrastruktury zmieni swoje poprawki do projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej. Po dyskusji wewnątrz rządu, resort ten zaproponuje zamiast proponowanej wcześniej dwukrotności wysokości wiatraka, jej jednokrotność.

Publikacja: 03.01.2025 17:12

Farma wiatrowa Koźmin w Wielkopolsce

Farma wiatrowa Koźmin w Wielkopolsce

Foto: Bartłomiej Sawicki

Przypomnijmy, że Ministerstwo Infrastruktury złożyło swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej, która ma poluzować obostrzenia lokowania farm wiatrowych na lądzie.

– Mając na uwadze znaczący negatywy wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego lokalizacji elektrowni wiatrowych w bezpośrednim sąsiedztwie dróg krajowych”, zasadne jest wprowadzenie rozwiązań nakazujących odsunięcie elektrowni wiatrowych od pasa drogowego drogi krajowej określonego w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (jak również terenu przyszłej drogi krajowej). Zasadnym jest zatem przyjęcie odległości analogicznie jak w art. 4a ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dotyczącym lokalizacji elektrowni wiatrowych w stosunku do sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć, tj. odległości równej lub większej od trzykrotności maksymalnej średnicy wirnika wraz z łopatami albo równej lub większej od dwukrotności maksymalnej całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej – uważa Ministerstwo Infrastruktury.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?
OZE
Portugalsko-francuska firma nie wycofuje się z polskiego Bałtyku i składa zamówienia