Reklama
Rozwiń

Fotowoltaika ma się bardziej opłacać. W życie wchodzą nowe zachęty

W życie weszły przepisy, które co do zasady mają poprawić opłacalność domowej fotowoltaiki dla blisko pół miliona gospodarstw domowych. Tempo przyrostu nowych instalacji spadło od 2022 r., kiedy weszły w życie nowe, mniej korzystniejsze warunki rozliczania się prosumentów.

Publikacja: 27.12.2024 13:42

Fotowoltaika ma się bardziej opłacać. W życie wchodzą nowe zachęty

Foto: Adobe Stock

Jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska 27 grudnia 2024 roku wchodzą w życie korzystne dla prosumentów zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To nowe zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing, które mają zwiększyć opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Zmiany nie dotyczą właścicieli domowej fotowoltaiki, którzy rozliczają się w ramach poprzedniego systemu net-metering.

Jakie zmiany w fotowoltaice?

Nowelizując ustawę o OZE, wprowadzono możliwość powrotu do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm), dla prosumentów, którzy zaczęli wytwarzać energię przed 1 lipca 2024 roku. Po tej dacie weszło bowiem nowe rozliczanie energetyki wprowadzonej do sieci wedle stawek godzinowych (RCE). Teraz prosument będzie miał wybór. W zależności od profilu zużycia, dla niektórych prosumentów, ten mechanizm może ich chronić przed rozliczeniami po niższych, godzinowych cenach za energię elektryczną wprowadzaną do sieci.

- W ramach nowych przepisów wprowadzono możliwość przejścia prosumentów na rozliczenie w oparciu o rynkową godzinową cenę energii elektrycznej (RCE), w którym ceny energii elektrycznej są uzależnione od rzeczywistej jej wartości rynkowej w danej godzinie. To rozwiązanie szczególnie opłacalne dla aktywnych prosumentów, których instalacje potrafią dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną na rynku energii – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Aby skorzystać z tej formy rozliczeń, należy złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu sprzedawcy energii elektrycznej.

Jednocześnie zostanie zwiększona wartości depozytu prosumenckiego w danym miesiącu kalendarzowym o 23 proc. i jej przyporządkowanie do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Depozyt ten to środki finansowe, które prosument otrzymuje za energię elektryczną wprowadzoną do sieci elektroenergetycznej, którą może wykorzystać na zakup energii elektrycznej od sprzedawcy.

Będzie także możliwość uzyskania 30 proc. zwrotu nadpłaty za niewykorzystaną wartość energii elektrycznej zapisaną na depozycie przy przejściu z rozliczeń w oparciu o RCEm na RCE.  – To stanowi istotny wzrost w porównaniu do dotychczasowego poziomu wynoszącego maksymalnie 20 proc. – argumentuje resort.

Zmiany, które wchodzą w życie dotyczą ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych, korzystających z małych instalacji odnawialnych źródeł energii. Łącznie liczba domowych instalacji fotowoltaicznych (licząc właścicieli rozliczających się wedle net-meteringu i net-billingu) wynosi ponad 1,5 mln, a ich moc wynosi blisko 12,5 GW.

 – Zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy znacząco zwiększają korzyści prosumentów rozliczających się w systemie net-billing – tłumaczy minister. Opłacalność mogą oni osiągnąć poprzez efektywne zarządzanie wytworzoną energią elektryczną. Resort klimatu dodaje jednak, że w tym, czy dane rozwiązanie będzie korzystniejsze, kluczową rolę odgrywać będzie autokonsumpcja, czyli wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. - Jest to rozwiązanie, które znacząco obniża koszty zakupu energii od sprzedawcy, a także zwiększa niezależność energetyczną prosumenta – argumentuje Ministerstwo.

Jak zwiększyć autokonsumpcję?

Resort wskazuje, że dobrą możliwością zwiększenia autokonsumpcji jest instalacja magazynu energii, który pozwala przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii, zamiast wprowadzać ją do sieci elektroenergetycznej. - Polecane jest gromadzenie energii w magazynie w godzinach od 11:00 do 13:00, gdy rynkowe ceny energii elektrycznej są najniższe. Zmagazynowaną energię można wykorzystać w godzinach wieczornych lub nocnych, gdy mikroinstalacja fotowoltaiczna jej nie wytwarza, a zapotrzebowanie na nią w gospodarstwie domowym jest największe – podkreśla resort.

Czytaj więcej

Będzie więcej na dotacje do domowej fotowoltaiki. Jest decyzja

Alternatywą dla tradycyjnych baterii mogą być zbiorniki na ciepłą wodę użytkową. Nadwyżki energii elektrycznej można wykorzystać do ogrzania wody, która jest przechowywana przez wiele godzin i gotowa do użycia w dowolnym momencie. - Warto też planować pracę energochłonnych urządzeń, takich jak pralka, zmywarka czy ładowarka samochodu elektrycznego, na godziny największej produkcji energii z instalacji fotowoltaiczna. Inteligentne systemy zarządzania energią mogą automatycznie optymalizować działanie urządzeń, aby maksymalnie wykorzystywać darmową energię – informuje resort.

Jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska 27 grudnia 2024 roku wchodzą w życie korzystne dla prosumentów zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To nowe zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing, które mają zwiększyć opłacalność inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Zmiany nie dotyczą właścicieli domowej fotowoltaiki, którzy rozliczają się w ramach poprzedniego systemu net-metering.

Jakie zmiany w fotowoltaice?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Europejscy giganci naftowi tną wydatki na OZE. Skupiają się na czym innym
Materiał Promocyjny
Kalkulator śladu węglowego od Banku Pekao S.A. dla firm
OZE
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay