Reklama
Rozwiń

Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE

Koncern najbogatszego Ukraińca, Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim. Wykorzysta swoje największe na Starym Kontynencie podziemne magazyny gazu (PMG). Inwestuje też w kolejne elektrownie wiatrowe w Ukrainie.

Publikacja: 08.05.2024 17:05

Koncern Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim

Koncern Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim

Foto: Bloomberg

Ukraińska spółka D.Trading, utworzona przez holding energetyczny DTEK Rinata Achmetowa w celu rozwoju handlu surowcami energetycznymi, planuje zwiększyć zatrudnienie i wejść na europejski rynek skroplonego gazu ziemnego (LNG), zapowiedział w środę dyrektor generalny spółki Iwan Giełucha.

Czytaj więcej

Dania da Ukrainie 420 mln euro na OZE i pomoc firmom

„Mamy teraz wielu klientów na Ukrainie, dlatego naszym kolejnym krokiem jest zbudowanie zespołu i rozszerzenie naszych możliwości w regionie (europejskim)” – cytuje menedżera agencja Bloomberg.

Ukraina ma ogromne możliwości magazynowania gazu (pojemność magazynów to 31 mld m3), jednak w związku z rosyjskimi atakami na jej infrastrukturę energetyczną rośnie prawdopodobieństwo, że gaz „utknie” w tych magazynach.

Wcześniej „Wall Street Journal”, powołując się na dyrektora generalnego DTEK Maksyma Timczenkę, podał, że likwidacja szkód w infrastrukturze ukraińskiego holdingu energetycznego DTEK będzie kosztować ponad dwukrotnie więcej niż w pierwszym roku wywołanej przez Putina wojny.

Czytaj więcej

Ukraina zaskoczyła. Wyprodukowała nadmiar prądu i wysłała do Polski

Zielona energia na ratunek Ukrainie

Handel LNG to nie jedyny pomysł koncernu Achmetowa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego nieustannie atakowanej przez rosyjskiego agresora Ukrainy. Kilka dni temu koncern ogłosił nowe inwestycje w OZE.

DTEK wydzierżawił ok. 205 ha gruntów pod budowę farmy wiatrowej Połtawa, o mocy 650 MW. Jak podało 4 maja biuro prasowe DTEK, koncern zakończył niezbędne procedury koordynacji i zatwierdzania dokumentacji urbanistycznej na poziomie lokalnym, aby móc kontynuować realizację projektu. Do Ukrenergo złożono pakiet dokumentów w celu uzyskania warunków technicznych przyłączenia 650 MW mocy wytwórczych do sieci operatora narodowego.

Czytaj więcej

Najbogatszy Ukrainiec pozywa Rosję. Chce odszkodowania za grabież majątku

- Z przekonaniem zmierzamy w kierunku realizacji projektu Farmy Wiatrowej Połtawa. Zatwierdzenie szczegółowego planu terytorialnego (DPT) dla budowy, eksploatacji i utrzymania farmy wiatrowej Połtawa jest kolejnym etapem niezbędnym do kontynuacji rozwoju elektrowni wiatrowych w Ukrainie. Obecnie prowadzimy m.in. badania ornitologiczne i monitoring wiatru dla najnowszej inwestycji – poinformował Ołeh Sołowiej, zastępca dyrektora generalnego DTEK Renewables.

Agencja Unian przypomina, że koncern Rinata Achmetowa może w ciągu trzech lat dodać do systemu energetycznego Ukrainy 1,5 GW „zielonej” energii, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

OZE
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku