Rusza piąta edycja dotacji do domowej fotowoltaiki i nie tylko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosiły nową edycję programu „Mój Prąd". Budżet programu wynosić będzie blisko 1 mld zł.

Publikacja: 20.04.2023 19:48

Rusza piąta edycja dotacji do domowej fotowoltaiki i nie tylko

Foto: Adobe Stock

W ramach piątej edycji programu przewidziane są dofinansowania dla fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, magazynów energii, systemu zarządzania energią, kolektorów słonecznych. Program będzie dedykowany dla trzech grup odbiorców: dla tych, którzy jeszcze nie korzystali z programu; dla prosumentów rozliczających się w systemie net metering (opustów energetycznych) nie korzystających do tej pory z programu „Mój Prąd” oraz dla wnioskodawców, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net metering i już skorzystali z programu „Mój Prąd” i chcą przejść na system net billing.

Czytaj więcej

Rusza Mój Prąd 5.0. Dotacje pomp ciepła i fotowoltaiki. Zasady na 2023 rok

W zależności od grupy, dofinansowanie wyniesie od 3 do 7 tys. zł na cel główny i od 5 do 28 tys. zł na urządzenia dodatkowe. Pełna wartość dofinansowania to 58 tys. zł dla osób, które chcą skorzystać ze wszystkich elementów programu.

Nowym rozwiązaniem w piątej edycji programu są dopłaty do pomp ciepła i kolektorów słonecznych do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Decydując się na gruntową pompę ciepła będzie można otrzymać do 28,5 tys. zł. Jeśli wybierze się pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej będzie to do 19,4 tys. zł; dla pomp powietrze/woda - do 12,6 tys. zł; dla pomp powietrze/powietrze - do 4,4 tys. zł.

Jak podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, celem programu jest pomoc prosumentom w zużywaniu energii, którą sami produkują, minimalizując jednocześnie ewentualne zagrożenia dla sieci elektrycznej.

Program „Mój Prąd" to inicjatywa, która została zapoczątkowana w 2019 roku i którą rozwijano na przestrzeni lat. Do tej pory skorzystało z niej ponad pół miliona osób, a dofinansowanie wyniosło prawie 2 mld zł. Budżet piątej edycji to 955 mln zł.

OZE
Właściciele fotowoltaiki dostaną rekompensaty za ograniczenia produkcji energii
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
OZE
Mały biznes coraz intensywniej korzysta ze słońca
OZE
Zagadkowy zespół zajmujący się wiatrakami na Bałtyku. Konkurencja wewnątrz rządu?
OZE
Energetyczna ofensywa rządu w Sejmie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
OZE
Spokojna majówka mimo dużej produkcji z OZE
OZE
Litwa: producenci dopłacają klientom za kupowany prąd; dlaczego nie w Polsce?