Estońska „Podróż do Zera”. Inwestuje w OZE także w Polsce

Estońska grupa energetyczna działająca w Polsce, republikach bałtyckich i Finlandii, planuje w ciągu czterech lat zwiększyć czterokrotnie moc swoich siłowni OZE. W nowe projekty fotowoltaiczne, wiatrowe i słoneczne, w tym w Polsce, zainwestuje około 2 mld euro. Osiągnięcie zero emisyjności Estończycy nazwali „Podróżą do Zera”.

Publikacja: 02.06.2022 18:15

Estońska „Podróż do Zera”. Inwestuje w OZE także w Polsce

Foto: Adobe Stock

Grupa Eesti Energia poinformowała, że wdraża nową, pięcioletnią strategię. Do 2026 r. planuje wydać ok. 2 mld euro na rozwój farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Obecnie Eesti Energia pracuje nad realizacją dwóch elektrowni fotowoltaicznych w Polsce o mocy 15 MW. Są one realizowane przez spółkę zależną Enefit Green. Spółka zakłada zwiększenie aktualnej mocy farm wiatrowych i fotowoltaicznych z 457 MW do około 1900 MW do 2026 roku.

– Znalezienie równowagi pomiędzy przystępnością cenową energii, wpływem na środowisko, a bezpieczeństwem dostaw stało się kwestią o krytycznym znaczeniu społecznym na wszystkich rynkach, na których działamy. Najszybszym i najbardziej opłacalnym dla społeczeństw rozwiązaniem jest produkcja prądu ze źródeł odnawialnych, zastępująca kopalne źródła, takie jak paliwa silnikowe w transporcie czy gaz ziemny w energetyce cieplnej – powiedział Hando Sutter, prezes Eesti Energia i przewodniczący rady nadzorczej Enefit Green, cytowany w komunikacie firmy.

Nowa strategia zakłada, że do 2026 r. roczna produkcja prądu estońskiej grupy ze źródeł odnawialnych ma wynieść łącznie prawie 5 TWh, w porównaniu do 1,5 TWh w 2021 roku. Jest to równoważne ze średnim, rocznym zużyciem energii elektrycznej przez 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Eesti Energia pracuje obecnie nad inwestycjami o łącznej mocy 226 MW energii: dwiema elektrowniami fotowoltaicznymi w Polsce (15 MW), farmą wiatrową Tolpanvaara (72 MW) w Finlandii, farmami wiatrowymi Akmene (75 MW) i Šilale II (43 MW) na Litwie oraz farmą wiatrową Purtse (21 MW) w Estonii.

Oprócz tych projektów, do końca 2026 roku w Estonii i na Litwie zostaną ukończone farmy wiatrowe o mocy prawie 600 MW, a także elektrownie słoneczne w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce o łącznej mocy blisko 600 MW.

– Przejście na bezemisyjną produkcję oraz wprowadzanie różnorodnych rozwiązań energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii nazwaliśmy w Eesti Energia: Podróżą do zera – mówi Hando Sutter.

OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
OZE
Branża apeluje: Zwiększyć udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
OZE
Liberalizacja ustawy wiatrakowej zatrzyma się na prezydencie?