Bogate plany giełdowych przedstawicieli branży OZE

Spółki mają ambitne cele na ten rok, a perspektywy dla sektora są zachęcające. Budowa farm PV, zwiększenie eksportu, pompy ciepła, rozwój grupy – to tylko przykłady.

Publikacja: 06.04.2021 10:01

Bogate plany giełdowych przedstawicieli branży OZE

Foto: energia.rp.pl

Dla wielu spółek z branży OZE ubiegły rok był bardzo udany. Perspektywy dla sektora są zachęcające, dzięki czemu notowania spółek rosną. Jakie są plany giełdowych spółek na ten rok?

Rynek będzie rósł

Największą spółką giełdową z branży OZE jest Columbus Energy o kapitalizacji 2,7 mld zł. Spółka notowana jest na NewConnect, ale w planach ma przeniesienie się na rynek główny GPW.

– W 2021 r. chcemy przede wszystkim udowodnić, że transformacja Columbus z instalatora fotowoltaiki w nowoczesną firmę energetyczną już trwa. Przygotowujemy nowe produkty i usługi okołoenergetyczne i dywersyfikujemy przychody. Budujemy własne aktywa wytwarzające energię, a portfel projektów farmowych, jakimi dysponujemy, jest jednym z największych w Polsce. Tutaj też w niedalekiej przyszłości chcemy osiągnąć pozycję lidera – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Spółka intensywnie wchodzi również na nowe rynki. – Elektromobilność, ogniwa perowskitowe czy pierwotny rynek domów to kierunki, w których w najbliższym czasie będziemy bardzo aktywni. Możliwe, że jeszcze w tym roku jako pierwsi w Polsce skomercjalizujemy tokenizację energii na wielką skalę. A to dopiero początek dostępu do przyszłości, jaki chcemy dostarczać klientom, nie tylko w naszym kraju – dodaje Dawid Zieliński.

""

Adobe Stock

energia.rp.pl

Z kolei notowany na GPW ML System przyznaje, że ubiegły rok przyniósł ponadprzeciętną koniunkturę w segmencie fotowoltaiki klasycznej, m.in. za sprawą programu „Mój prąd”.

– Spodziewamy się, że w roku bieżącym prosumenci pozostaną aktywni, dodatkowo zamierzamy położyć większy nacisk na rozwój naszej oferty dedykowanej MŚP. Uważamy, że małe i średnie przedsiębiorstwa w następstwie wzrostu cen energii elektrycznej będą poszukiwać alternatywnych rozwiązań, kierując swoją uwagę w stronę fotowoltaiki. Jeżeli chodzi o segment BIPV, to w 2021 r. zamierzamy umacniać naszą pozycję zagraniczną, a szczególną perspektywę wzrostu dostrzegamy w Skandynawii oraz w krajach Beneluksu. Dodatkowo cieszy nas zwrot USA w kierunku zielonej energii, to także obiecujący rynek dla ML System – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Kamieniem milowym dla ML System, zaplanowanym na 2021 r., będzie wdrożenie do masowej produkcji Quantum Glass – transparentnej szyby zespolonej, generującej energię elektryczną.

– Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane. Firma wykonała już kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu – mówi Dawid Cycoń.

Przedstawiciele branży przekonują, że perspektywy są zachęcające. – O to, czy branża fotowoltaiczna będzie się dynamicznie rozwijać, byłbym raczej spokojny. W przeciwieństwie do minionych okresów, mapa drogowa dla energetycznej transformacji ma praktycznie charakter obligatoryjny, a energia słoneczna, tak w Europie, jak i w Polsce, znajduje się w awangardzie tego procesu. Skala wyzwań i tego, co jest w tym zakresie do zrobienia, jest przeogromna. Jeśli chodzi o prognozy na najbliższe trzy lata, to w mojej ocenie sytuacji najbardziej trafne wydają się te, które dla Polski przedstawił Solar Power Europy, wedle których w latach 2021–2023 przybędzie w naszym kraju 8 GW nowych mocy w fotowoltaice – mówi Wojciech Kowalski, prezes PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna (dawniej: Zastal). W ciągu ostatniego roku notowania spółki wzrosły o około 8000 proc., czyli najmocniej spośród spółek z głównego parkietu GPW.

Spółki z małej giełdy

Wiele firm z branży OZE jest notowanych na NewConnect. Przykładem jest Erato Energy, który rozszerza ofertę i analizuje rynki.

– Na 2021 r. zaplanowany jest bardzo intensywny rozwój poprzez spotęgowanie dotychczas prowadzonych działań, a dodatkowo wprowadzenie nowych kanałów dystrybucyjnych oraz poszerzenie oferty produktowej. Wprowadziliśmy już do oferty pompy ciepła i jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem tym produktem. Co ciekawe, wpływają one również pozytywnie na sprzedaż samej fotowoltaiki, ponieważ pompa ciepła zyskuje na atrakcyjności w tym zestawieniu. Obecnie analizujemy kolejne rynki: stacje ładowania pojazdów, banki energii i farmy fotowoltaiczne, oraz prowadzimy rozmowy o rozwiązaniach wpływających na rozpoznawalność samej marki. Spółka nie tylko prowadzi działalność w fotowoltaice, ale też tworzy grupę kapitałową funkcjonującą także w branży inwestycyjnej – mówi Łukasz Gralec, prezes Erato Energy.

"W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestr

Shutterstock

energia.rp.pl

Z kolei OZE Capital (wcześniej CSY) w tym roku zamierza m.in. rozpocząć budowę pierwszej farmy PV. – OZE Capital, realizując założenia przyjęte w strategii rozwoju grupy na lata 2020–2025, rozpoczęło proces umacniania swojej pozycji na rynku odnawialnych źródeł energii. W tym roku zamierzamy rozpocząć budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej, rozpoczęliśmy też prace zmierzające do uruchomienia linii produkcyjnej elementów montażowych wykorzystywanych w instalacjach fotowoltaicznych – mówi Grzegorz Wrona, prezes OZE Capital.

Solar Innovation (wcześniej Ciasteczka z Krakowa) zamierza rozbudowywać grupę. – Czerpiąc z dziesięcioletniego doświadczenia, będziemy budować swoją wartość poprzez akwizycję do grupy nowych podmiotów działających w branży OZE oraz rozwój spółek wchodzących w jej skład. Naszym celem jest zwiększenie udziału w rynku mikroinstalacji, instalacji OZE dla przedsiębiorstw, instalacji cieplnych dla osób indywidualnych i firm, ale również rozwój współpracy z JST w zakresie odnawialnych źródeł energii na wielu płaszczyznach, a także budowa farm fotowoltaicznych – mówi Anna Tomsia-Zając, prezes Solar Innovation.

Ofertę o fotowoltaikę rozszerzają również spółki, które prowadzą działalność w innych obszarach, jak Ekopol Górnośląski Holding. – W tym roku rozpoczniemy sprzedaż pierwszych budynków z naszego osiedla dolinadramy.pl, rozwijamy hurtową sprzedaż paliw oraz wprowadzamy fotowoltaikę jako nowy segment naszej działalności. Już 1 kwietnia uruchomiliśmy nowy zespół, który będzie odpowiedzialny za wdrożenie fotowoltaiki do już funkcjonującej technologii mikroinstalacje.pl. Rozszerzamy ofertę dla naszych klientów i liczymy na istotne korzyści z dosprzedaży do nich nowego produktu. Będzie to unikalne rozwiązanie do zarządzania gospodarką paliwowo-energetyczną przedsiębiorstw – mówi Andrzej Piecuch, prezes Ekopolu. Plany dotyczące fotowoltaiki ma również producent maszyn górniczych Famur z GPW. W II połowie br. spółka dokona rewizji swojej strategii, w której ważną częścią będzie rozwój w obszarze fotowoltaiki.

Nie tylko PV

Na giełdzie notowane są również spółki, które nie skupiają się wyłącznie na fotowoltaice. Przykładem jest MDI Energia. – Koncentrujemy się na sektorze OZE. Biogazownia i fotowoltaika to obszar naszego intensywnego rozwoju. Naszym celem jest, tak jak to tylko możliwe, kompleksowe świadczenie najwyższej jakości usług z zakresu zielonej energii, a także wprowadzanie innowacji na rynek. Mamy strategię, która zakłada osiągnięcie czołowej pozycji wśród firm z branży OZE. Jesteśmy jedną z niewielu firm, które w sposób całościowy przygotowują i realizują duże projekty we wszystkich dziedzinach OZE, w tym elektrowni wiatrowych, biogazowych i fotowoltaicznych. Niebawem dołączymy magazyny energii – mówi Piotr Gajek, wiceprezes MDI Energia. Dodaje on, że biogazownie to przyszłościowy kierunek rozwoju OZE. Najbliższe lata zapowiadają się bardzo dobrze dla tego sektora.

– Polska posiada potencjał, który należy wykorzystać. Biogaz może być pozyskiwany np. z fermentacji odpadów rolniczych. Produkujemy więc czystą energię, wykorzystujemy ekologiczne zasoby, utylizujemy w sposób nieinwazyjny odpady – mówi Piotr Gajek.

OZE

Dla wielu spółek z branży OZE ubiegły rok był bardzo udany. Perspektywy dla sektora są zachęcające, dzięki czemu notowania spółek rosną. Jakie są plany giełdowych spółek na ten rok?

Rynek będzie rósł

Pozostało 97% artykułu
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju