Program „Mój Prąd” z większym budżetem

Adobe Stock

Miliardowa pula dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne w programie „Mój Prąd” właśnie się wyczerpała – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie zamyka jednak naboru wniosków, tylko dokłada dodatkowe 100 mln zł.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet „Mojego Prądu”. Nabór wniosków trwa jednak nadal do 18 grudnia. W ramach dodatkowych 100 mln zł wnioskodawcy mogą otrzymać dotacje na inwestycje w prosumencką instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 10 kW.

– Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca. Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska – skomentował Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. – Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), „Mój Prąd” sfinansuje ponad 300 takich inwestycji – zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Wiadomo już, że program będzie kontynuowany w 2021 r., a jego nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów. Rozważane jest bowiem włączenie do inicjatywy także dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła czy magazyny energii.

Adobe Stock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE realizuje słoneczny plan

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną PV Lesko. W planach ma otwarcie w tym ...

Nord Stream 2 jest sprzeczny z prawem

ClientEarth i Greenpeace uważają, że budowa gazociągu stoi w sprzeczności z europejską polityką środowiskową ...

PGNiG ma 70 proc. rynku LNG małej skali

W ubiegłym roku z terminalu w Świnoujściu wyjechało około 1,8 tys. cystern wypełnionych skroplonym ...

Wiatr znad morza coraz silniejszy

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa ...

Wodór paliwem przyszłości w Europie

Komisja Europejska ogłosiła w środę strategię wodorową dla UE. Składają się na nią inwestycje, ...

Fińska elektrownia atomowa Olkiluoto 3 ma 10 lat opóźnienia

Nowa fińska elektrownia atomowa rozpocznie działalność z 10-letnim poślizgiem. Olkiluoto 3 to pierwsza od ...