PGNiG kupi gaz z Danii

baltic-pipe.eu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na zakup gazu ziemnego od duńskiego koncernu Ørsted. Kontrakt ma obowiązywać od 2023 r. i zapewnić Polsce dostawy gazu w momencie, gdy wygaśnie kontrakt z rosyjskim Gazpromem.

Zgodnie z umową, Ørsted dostarczy PGNiG część gazu ziemnego, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na złożu Tyra – największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, co umożliwi kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Z tego powodu eksploatacja złoża została wstrzymana w 2019 r., a jej ponowne uruchomienie planowane jest na 2022 r. Podpisany w środę kontrakt między duńską a polską firmą gazowniczą będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r. i dotyczyć ma w sumie około 6,4 mld m sześc. gazu.

– Umowa stanowi solidną podstawę do rozwoju współpracy pomiędzy obiema spółkami. Realizacja tego kontraktu oznacza większe bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w Europie. W szczególności, po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Ørsted będzie mógł trafić do Polski jako część naszego zdywersyfikowanego portfela dostaw – skomentował Jerzy Kwieciński, (ustępujący) prezes PGNiG. – Chcemy, by ta umowa pozwalała nam na sprowadzanie gazu, gdy zakończy się umowa z Gazpromem z końcem 2022 r. – dodał.

Platforma wydobywcz/Bloomberg

Z ramienia polskiej spółki umowę podpisał PGNiG Supply & Trading (PST). Ma to wzmocnić pozycję tej firmy na rynkach północnej Europy, w szczególności na duńskim rynku hurtowym. PST tłumaczy, że duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe.

– Po ponownym uruchomieniu wydobycia z złoża Tyra, wolumen dostępnego na rynku paliwa gazowego pochodzącego z duńskiej części Morza Północnego wyraźnie wzrośnie. Dzięki zawartej umowie, PST otrzyma znaczącą część tego wolumenu przypadającego na Ørsted – zaznaczył Morten Buchgreitz, wiceprezes i dyrektor wykonawczy Ørsted Markets & Bioenergy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownie wodne na celowniku ekologów

Ambicje organizacji ekologicznych rosną wraz z ich siłą przebicia. Teraz chcą, by Komisja Europejska ...

„Znieście regułę 10 H”. Apel branży OZE i samorządów

– Apelujemy do Rządu Polskiego o uchylenie szkodliwej dla środowiska i samorządów „reguły 10H” ...

Kolejne opóźnienie programu atomowego

PGE poproszone o wstrzymanie się z kluczowymi decyzjami. Pięć konsorcjów zainteresowanych budową pierwszej w ...

PGE rośnie jak na drożdżach, bo nie musi dawać pieniędzy na NKW

Kursy energetycznych firm rosną od początku wtorkowej sesji. Najbardziej poszły w górę notowania PGE. ...

Koncerny naftowe straciły miliardy na pandemii

Royal Dutch Shell zapowiedział odpisanie w bilansie 22 mld dolarów na utratę wartości aktywów ...