Miliard złotych na polskie słońce

Adobe Stock

Litewski Sun Investment zamierza w dwa lata zainwestować w projekty fotowoltaiczne nad Wisłą ponad 200 mln euro.

– Plan zakłada powiększanie polskiego portfela o 100–150 MW rocznie, by mieć ok. 250 MW w 2020 r. – tłumaczy Deividas Varabauskas, dyrektor naczelny i wspólnik zarządzający Sun Investment Group.
Grupa ma już w ręku 15 proc. polskiego rynku fotowoltaiki, co ze względu na jego nierozwinięty potencjał przekłada się na 42,36 MW. Są to projekty z już wygranymi kontraktami (w aukcjach odbywających się w 2016 i 2017 r.). Ich kupno sfinansowano ze środków własnych SIG przy wsparciu inwestorów branżowych z Litwy (E energija) i Hiszpanii (I+D Energias).

Grupa nie wyklucza realizacji inwestycji od ich początkowego stadium, jeśli przejęcia zwycięskich projektów okażą się zbyt drogie.
– Obecnie w naszym portfelu znajdują się projekty z już wygranymi aukcjami, które odbywały się w minionych latach. Jesteśmy jednak otwarci na wszelkie modele współpracy i chętnie zapoznamy się z każdą ciekawą propozycją biznesową, która zostanie do nas skierowana. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych zawsze kierujemy się logiką biznesową, która każe się nam angażować jedynie w projekty racjonalne od strony kosztów. Jeżeli projekty z wygranymi już aukcjami okażą się zbyt drogie, będziemy analizować uczestnictwo w inwestycjach od ich początkowego stadium – mówi Varabauskas.

– Spodziewamy się kolejnych aukcji pod koniec bieżącego roku. Aktywnie przygotowujemy się do wykorzystania okazji inwestycyjnych, które związane są z najbliższą aukcją – wskazuje dyrektor naczelny Sun Investment Group.

Jak wynika z naszych informacji, pierwsze aukcje w tym roku mogą mieć miejsce w październiku i listopadzie. URE zakłada, że pierwsze aukcje odbędą się jesienią (do ogłoszenia jest 13 aukcji), choć niekoniecznie rozstrzygniecie nastąpi w tym roku. – Ze względu na zmiany w ustawie (o OZE – red.) musimy zatwierdzić nowy regulamin aukcji. Wkrótce przekażemy go do Ministerstwa Energii, tak by miało czas na zaopiniowanie i zatwierdzenie regulaminu – tłumaczy Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG wybuduje więcej gazociągów dystrybucyjnych

Tylko w tym roku koncern przeznaczy na rozbudowę krajowej sieci prawie 2 mld zł. ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować ...

PGG może się odbić energetyce czkawką

Spółki energetyczne są skłonne wyłożyć 1,5 mld złotych na ratowanie węglowego giganta. Stawiają jednak ...

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...

Bruksela neguje Nord Stream 2

„Nie widzimy, by projekt Nord Steram 2 miał udział w podniesieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności ...