Miliard złotych na polskie słońce

Adobe Stock

Litewski Sun Investment zamierza w dwa lata zainwestować w projekty fotowoltaiczne nad Wisłą ponad 200 mln euro.

– Plan zakłada powiększanie polskiego portfela o 100–150 MW rocznie, by mieć ok. 250 MW w 2020 r. – tłumaczy Deividas Varabauskas, dyrektor naczelny i wspólnik zarządzający Sun Investment Group.
Grupa ma już w ręku 15 proc. polskiego rynku fotowoltaiki, co ze względu na jego nierozwinięty potencjał przekłada się na 42,36 MW. Są to projekty z już wygranymi kontraktami (w aukcjach odbywających się w 2016 i 2017 r.). Ich kupno sfinansowano ze środków własnych SIG przy wsparciu inwestorów branżowych z Litwy (E energija) i Hiszpanii (I+D Energias).

Grupa nie wyklucza realizacji inwestycji od ich początkowego stadium, jeśli przejęcia zwycięskich projektów okażą się zbyt drogie.
– Obecnie w naszym portfelu znajdują się projekty z już wygranymi aukcjami, które odbywały się w minionych latach. Jesteśmy jednak otwarci na wszelkie modele współpracy i chętnie zapoznamy się z każdą ciekawą propozycją biznesową, która zostanie do nas skierowana. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych zawsze kierujemy się logiką biznesową, która każe się nam angażować jedynie w projekty racjonalne od strony kosztów. Jeżeli projekty z wygranymi już aukcjami okażą się zbyt drogie, będziemy analizować uczestnictwo w inwestycjach od ich początkowego stadium – mówi Varabauskas.

– Spodziewamy się kolejnych aukcji pod koniec bieżącego roku. Aktywnie przygotowujemy się do wykorzystania okazji inwestycyjnych, które związane są z najbliższą aukcją – wskazuje dyrektor naczelny Sun Investment Group.

Jak wynika z naszych informacji, pierwsze aukcje w tym roku mogą mieć miejsce w październiku i listopadzie. URE zakłada, że pierwsze aukcje odbędą się jesienią (do ogłoszenia jest 13 aukcji), choć niekoniecznie rozstrzygniecie nastąpi w tym roku. – Ze względu na zmiany w ustawie (o OZE – red.) musimy zatwierdzić nowy regulamin aukcji. Wkrótce przekażemy go do Ministerstwa Energii, tak by miało czas na zaopiniowanie i zatwierdzenie regulaminu – tłumaczy Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...

Ocieplimy dom za publiczne pieniądze

Niemalże 133 mld zł pochłoną inwestycje w termomodernizację polskich domów w ramach programu „Czyste ...

Life is an art of making choices

The world is facing a powerful challenge of halting the negative environmental impacts of ...

PFR dofinansuje budowę bloku w Jaworznie. Co z atomem?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Tauronem umowę, na mocy której zainwestuje do 880 ...

Światło Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie stworzyły największą na świecie farmę solarną. Na powierzchni 8 kilometrów kwadratowych ...

Gazprom wychodzi z Estonii

Po Litwie i Łotwie Gazprom opuszcza też Estonię. Rosjanie wycofają się z akcjonariatu estońskiego ...