Wzrośnie liczba stacji z paliwami alternatywnymi

Więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania gazu i wodoru.

Spółki z branży paliwowej i energetycznej chcą wziąć udział w konsultacjach planu lokalizacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacji tankowania gazu i wodoru ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. – Przy autostradach i drogach ekspresowych może powstać około 170 stacji. Podwoilibyśmy tym samym liczbę punktów działających obecnie na polskim rynku – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

PKN Orlen, który ma najwięcej stacji w Polsce, pozytywnie ocenia wszystkie projekty, w tym ten GDDKiA, które pomogą w koordynacji inwestycji w rozwój paliw alternatywnych.
– Jest to pożądane z punktu widzenia użytkowników oraz atrakcyjności całego rynku e-mobilności oraz budowy skoordynowanej mapy infrastruktury dla paliw alternatywnych. Za wcześnie jednak, aby mówić o szczegółach w tym zakresie – informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Dziś trzecią co do wielkości siecią stacji paliw w naszym kraju dysponuje Lotos. Spółka podaje, że w projekcie przedstawionym przez GDDKiA znalazło się 16 lokalizacji należących do jej sieci. Pięć z nich firma już wcześniej wybrała pod inwestycje związane z elektromobilnością. Niezależnie od tego Lotos zapowiada, że weźmie udział w konsultacjach z GDDKiA.

Podobnie uczyni PGNiG. Ten koncern skupia się jednak na budowie stacji gazu CNG i LNG. – Istnieją już 24 tego typu stacje, z czego 18 należy do grupy PGNiG – podaje spółka. Dodaje, że szczegółowy plan inwestycji będzie dostępny po uzgodnieniu z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Na rozwój elektromobilności stawiają z kolei największe polskie grupy energetyczne. PGE, Tauron, Enea i Energa zapowiadają nowe inwestycje w stacje ładowania elektrycznych aut.

WIĘCEJ O ELEKTROMOBILNOŚCI W SERWISIE MOTO.RP.PL

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny benzyny będą spadać

Jeśli na majówkę wybierzemy się autem, za paliwo powinniśmy zapłacić mniej niż 4 zł ...

Europejscy energetycy przeciwni planom Komisji Europejskiej

Europejscy energetycy ze stowarzyszenia Eurelectric są przeciwni propozycjom ograniczania wsparcia dla istniejących mocy wytwórczych. ...

Czas na gazowy ruch w Ostrołęce

Po tym jak na Szczycie Klimatycznym Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przyznał, że z punktu ...

PKN Orlen: w negocjacjach płacowych nie postulowano zróżnicowania podwyżek

Według PKN Orlen, związek zawodowy pracowników ruchu ciągłego, który nie zgodził się na proponowane ...

Jeżeli wiatraki, to tylko na morzu

Rząd stara się demonstrować, jak bardzo zależy mu na energetyce wiatrowej offshore. Tymczasem wiatraki ...

Chiny zasysają ropę świata

Chińskie zakupy czarnego złota w maju zwiększyły się znacznie na wszystkich rynkach. Najwięcej ropy ...