Kto wygra wojnę z wiatrakami

Bloomberg

Ministerstwo energii chce niższej daniny dla farm, ale nie kładzie się Rejtanem w walce o łagodniejsze przepisy odległościowe. Nie będzie też ułatwień dla morskiej energetyki.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Energii w konsultacjach do noweli ustawy o OZE i innych ustaw będzie przekonywać resorty, by zgodziły się na powrót przepisów obowiązujących do końca 2016 r. w zakresie podatku od nieruchomości dla farm. Od początku roku – wskutek jednej z interpretacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe – duża część gmin nalicza go od całej konstrukcji, a nie tylko jej części budowlanej.

Modyfikacjom ustawy wiatrakowej w jesiennej noweli sprzeciwia się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Z uwag zgłoszonych w konsultacjach przez resort wynika, że nie dopuszcza on żadnej ingerencji w prawo budowlane (w tym definicje), które miałyby służyć tylko ustaleniu wymiaru podatku. Wskazuje też, że kwestie te zostaną kompleksowo uregulowane w nowym kodeksie urbanistyczno-budowlanym. – Jeśli projektodawca zauważa problem nadmiernego opodatkowania danej budowli, to właściwym kierunkiem są zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych – uważa MIiB.

– Rozbieżności pojawiły się po wejściu w życie zapisów ustawy wiatrakowej. Należy więc uporządkować sytuację w tym samym miejscu – tłumaczy nasz rozmówca z ME. – Będziemy przekonywać do takiego podejścia innych. Ale zasadna wydaje się korekta dopiero od przyszłego roku, a nie w trakcie roku podatkowego.

Także mec. Kamil Jankielewicz z kancelarii Allen & Overy uważa za zasadne rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych przez odpowiednią korektę rodzących je przepisów. Jego zdaniem propozycja z projektu ustawy nie przesądza o rozstrzygnięciu sporów dotyczących ustalenia podstawy opodatkowania w 2017 roku, choć z pewnością treść zmienionych przepisów będzie brana pod uwagę przez sądy rozstrzygające spory.

Przedstawiciele ME pytani o budzące kontrowersje kwestie zakazu lokowania farm w niewielkiej odległości od zabudowań mieszkalnych są skłonni do większej uległości. – Argumenty resortu środowiska, by nie łagodzić kwestii odległościowych tak, by można było budować nowe domy w pobliżu istniejących wiatraków, są racjonalne i nas przekonują – mówi źródło w ME. – Musimy wymyślić formułę bardziej zgodą z pragmatyką – dodaje.

Zdaniem resortu środowiska określona odległość od budynku powinna być zachowana zarówno w przypadku lokowania nowej farmy, jak i budynku powstającego przy istniejącej farmie. MŚ chce wnikliwych analiz wszelkich zjawisk dotyczących funkcjonowania elektrowni, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Z drugiej strony widzi też konieczność uzupełnienia regulacji o takie, które będą przeciwdziałały rozbiórce istniejących farm, zlokalizowanych w pobliżu domów (zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem). „Byłby to nieuzasadniony rygoryzm wobec inwestorów” – tłumaczy MŚ.

Resort energii nie zamierza jednak przychylić się do postulatu ministra rozwoju, który chciałby ułatwień dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Wcześniej takie farmy miały możliwość startowania w aukcjach już na podstawie decyzji środowiskowej. Teraz konieczne będzie pozwolenie na budowę. ME tłumaczy, że problem dotyczy na razie tylko jednego projektu, który i tak nie mógłby skutecznie startować w aukcji (potrzebne są trzy oferty).

Afera spójnikowa

Zdaniem przeciwników wiatraków doszło do celowej zmiany spójnika w jednym z przepisów ustawy, co nie pozwala określić odległości farmy od zabudowań. ME twierdzi, że to pomyłka pisarska. Podobnie sądzą prawnicy. – Nawet gdyby doszło do uchwalenia tego przepisu w brzmieniu z projektu, wykładnia literalna nowego brzmienia art. 5 ust. 1 ustawy odległościowej prowadziłaby do wniosków sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem. Przepis ten należałoby więc wykładać zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, który mówi o odległości między elektrownią a budynkiem mieszkalnym, tj. dwoma punktami położonymi w przestrzeni – zauważa Kamil Jankielewicz z Allen & Overy.

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft ryzykuje w Kurdystanie

Władze Iraku ostrzegły zagraniczne koncerny przed zawieraniem umów naftowych z iracką prowincją Kurdystan. Kontrakt ...

W I kwartale PGNiG zanotowało spadki

Na początku roku koncern zmniejszył, w stosunku do tego samego okresu 2018 r., wydobycie ...

Gazprom idzie na rekord wydobycia gazu

Rosyjski gazowy gigant osiągnie w tym roku rekordowy poziom wydobycia gazu. Ale to wciąż ...

Górnicze związki straciły kontakt z rzeczywistością

Kolejne żądania płacowe pracowników kopalń pokazują, że panowie na Śląsku i Zagłębiu żyją w ...

Polenergia z decyzją środowiskową dla Bałtyk II

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla planowanej przez Polenergię drugiej farmy wiatrowej ...

Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. ...