Są chętni na wiatraki Polenergii

Post Image
Post Image

Kontrolowana przez rodzinę Kulczyków spółka energetyczna do końca roku może zamknąć proces sprzedaży udziałów w projektach farm morskich. Na liście rozmówców są Dong, Statoil i Vattenfall, Innogy i CEZ.

Rozmowy Polenergii z potencjalnym partnerem do budowy farm wiatrowych na Bałtyku są już na zaawansowanym etapie. Zawarto umowy o poufności. Są też wstępne oferty, a sama transakcja może dojść do skutku jeszcze w tym roku – twierdzą dwa niezależne od siebie źródła znające kulisy.

Dwaj preferowani

Jak wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”, w grze jest pięć podmiotów. Jednak na liście preferowanych są dwa lub trzy koncerny posiadające największe doświadczenie na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Chodzi o duński Dong i norweski Statoil (oba kraje są związane z ważnym dla Polski projektem Baltic Pipe, co jest nie bez znaczenia ze względu na to, że rozmowy toczą się na poziomie spółek i rządów państw), ale także szwedzki Vattenfall. Wśród zainteresowanych są także niemiecki Innogy (dawny RWE) oraz największa spółka energetyczna znad Wełtawy, czyli CEZ.

– Krótka lista to trzech graczy z krajów skandynawskich, ale dwie pierwsze spółki mają największe szanse – mówi jedno z naszych źródeł. Drugi z naszych rozmówców twierdzi natomiast, że zarówno Skandynawowie, jak i Niemcy są poważnymi kandydatami, zaś na „liście rezerwowej” jest CEZ ze względu na brak niezbędnego know-how.

Z naszych informacji wynika, że do zamknięcia transakcji powinno dojść do końca tego roku. Szczegółowy harmonogram miał powstać jeszcze przed wakacjami, lecz przedstawiciele Polenergii zdecydowali się na spowolnienie procesu. Prawdopodobnie w oczekiwaniu na deklaracje rządu co do zagwarantowania miejsca dla morskiej energetyki wiatrowej w przyszłej strukturze wytwarzania.

Gra wielopoziomowa

Jak się dowiedzieliśmy, punktem wyjścia była sprzedaż tylko części udziałów w spółkach celowych prowadzących projekty o łącznej mocy 1,2 GW – prawdopodobnie chodzi o 50 proc. lub więcej udziałów. Jednak dziś na stole mogą być różne scenariusze.

– Polenergii nie stać na samodzielne zrealizowanie farm wiatrowych na morzu. Dlatego jedną z rozważanych opcji może być nawet całkowite wyjście z tych projektów w momencie doprowadzenia ich do fazy budowy lub przynajmniej sprzedaż połowy udziałów w spółce celowej – uważa Bartłomiej Kubicki z Societe Generale. Jego zdaniem korzystniejszą cenę za nie można otrzymać już po wygranej aukcji na wsparcie OZE. Nasze źródła twierdzą jednak, że potencjalny inwestor byłby zainteresowany szeroką obecnością na polskim Bałtyku. Dlatego jednocześnie rozmawia z rządem o możliwościach inwestycji w projekty PGE czy Orlenu.

Rozgrywka toczy się więc na wielu poziomach. W jej toku nieoczekiwanie Polenergia straciła jednak dobrą pozycję negocjacyjną. Do niedawna oba jej projekty morskie, posiadające decyzje środowiskowe, teoretycznie już mogły startować w aukcjach. Jednak w projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zniknęło takie prawo. Teraz trzeba pójść o krok dalej i dostać pozwolenia na budowę, co wiąże się z koniecznością wykonania kosztownych badań geotechnicznych (trzeba na nie 80–100 mln zł) i projektowania (ok. 50 mln zł).

Przedstawiciele firmy kontrolowanej przez Kulczyk Investments odmówili komentarza na nasze pytania. Obecnie spółka pracuje też nad strategią, którą chce przedstawić do końca roku.

Mogą Ci się również spodobać

Ekolodzy przeciw Nord Stream-2

Światowy Fundusz Dzikiej Przyrody (WWF) wraz ze Związkiem Ochrony Przyrody Niemiec (NABU) żądają od ...

Statoil znika, pojawia się Equinor

Największy koncern Norwegii chce zmienić swoją nazwę. Dlaczego? Bo świat się zmienia… Rada dyrektorów ...

Sieci stacji nie chcą aplikacji

Ponad rok po premierze, Tankuj24, system służący do kupowania paliw online, został zamknięty. To ...

Wyniki Orlenu i Lotosu będą słabsze

Stosunkowo niskie marże rafineryjne zwiastują pogorszenie zysków w obu paliwowych koncernach. W III kwartale PKN ...

Polskie wiatraki mocno tracą na wartości

PGE i Energa już zdecydowały się na spisanie na straty części majątku farm na ...

Litwa chce kupować gaz w Polsce

Gazociąg z Norwegii i terminal LNG w Świnoujściu będą mogły dostarczać gaz także na ...