Amerykańska energetyka słońcem stoi

123rf.com

W sektorze energetycznym w USA w 2016 r. tylko firmy naftowe zatrudniały więcej osób niż zajmujące się energią słoneczną – wskazują dane z amerykańskiego Departamentu Energii.

W zeszłym roku branża energetyki solarnej zatrudniała więcej osób niż energetyka oparta na węglu. Zatrudnienie w dziale energetyki wiatrowej wzrosło powyżej 100 tys. osób. Dane Departamentu zapewniają kompleksowy obraz zatrudnienia w sektorze energetycznym. W 2016 r. przy produkcji energii pracowało łącznie 1,9 mln Amerykanów, z czego ponad 1 mln stanowili zatrudnieni w sektorze energii odnawialnej.

Najwięcej osób pracowało w sektorze energii słonecznej i bioenergii – odpowiednio 374 tys. i 131 tys. W branży paliw kopalnych największe zatrudnienie występowało w sektorze naftowym i gazowym – wynosiło odpowiednio 516 i 398 tys. osób. Choć w energetyce słonecznej pracuje najwięcej osób z całego sektora energii odnawialnej, panele słoneczne wytwarzały mały procent energii dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wynika to z wciąż jeszcze względnie niewielkiej efektywności tego źródła energii. Większość prac w tym sektorze koncentrowała się na konstruowaniu i instalowaniu paneli.

Branża energetyki węglowej, zatrudniająca obecnie 160 tys. osób, kurczy się w USA od 2012 r., głównie ze względu na konkurencję ze strony gazu. Sektor energetyczny to jednak nie tylko produkcja, ale i dystrybucja oraz magazynowanie energii. Według danych Departamentu przy obsłudze wyprodukowanej energii zatrudnienie znalazło 2,3 mln osób. Jeśli do sektora energii dodać także osoby pracujące przy instalowaniu i produkcji elementów energetycznych, łączna liczba zatrudnionych w sektorze wyniosłaby 6,4 mln.

Mogą Ci się również spodobać

Saudowie ostrzegają Trumpa

Ostra reakcja Arabii Saudyjskiej na ewentualne wprowadzenie przez nowego prezydenta USA zakazu importu ropy. ...

Atom Ukrainy na paliwie z USA

Koncern Westinghouse Electric Company podpisał nową umowę z ukraińskim Energoatomem na dostawy paliwa do ...

Nowe sankcje USA uderzą w Nord Stream 2

Biały Dom poprze zaostrzenie gospodarczych sankcji wobec Rosji. To może oznaczać koniec inwestycji Gazpromu ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...

Gazowa rewolucja na Ukrainie

Od początku roku Kijów kupił w Unii ponad dwa razy więcej gazu niż w ...

PGNiG Termika kupiła spółkę ciepłowniczą z grupy JSW

Spółka PGNiG Termika za 190,4 mln zł kupiła 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ...