Amerykańska energetyka słońcem stoi

123rf.com

W sektorze energetycznym w USA w 2016 r. tylko firmy naftowe zatrudniały więcej osób niż zajmujące się energią słoneczną – wskazują dane z amerykańskiego Departamentu Energii.

W zeszłym roku branża energetyki solarnej zatrudniała więcej osób niż energetyka oparta na węglu. Zatrudnienie w dziale energetyki wiatrowej wzrosło powyżej 100 tys. osób. Dane Departamentu zapewniają kompleksowy obraz zatrudnienia w sektorze energetycznym. W 2016 r. przy produkcji energii pracowało łącznie 1,9 mln Amerykanów, z czego ponad 1 mln stanowili zatrudnieni w sektorze energii odnawialnej.

Najwięcej osób pracowało w sektorze energii słonecznej i bioenergii – odpowiednio 374 tys. i 131 tys. W branży paliw kopalnych największe zatrudnienie występowało w sektorze naftowym i gazowym – wynosiło odpowiednio 516 i 398 tys. osób. Choć w energetyce słonecznej pracuje najwięcej osób z całego sektora energii odnawialnej, panele słoneczne wytwarzały mały procent energii dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wynika to z wciąż jeszcze względnie niewielkiej efektywności tego źródła energii. Większość prac w tym sektorze koncentrowała się na konstruowaniu i instalowaniu paneli.

Branża energetyki węglowej, zatrudniająca obecnie 160 tys. osób, kurczy się w USA od 2012 r., głównie ze względu na konkurencję ze strony gazu. Sektor energetyczny to jednak nie tylko produkcja, ale i dystrybucja oraz magazynowanie energii. Według danych Departamentu przy obsłudze wyprodukowanej energii zatrudnienie znalazło 2,3 mln osób. Jeśli do sektora energii dodać także osoby pracujące przy instalowaniu i produkcji elementów energetycznych, łączna liczba zatrudnionych w sektorze wyniosłaby 6,4 mln.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa tanieje, inwestorzy nie wierzą w wielką wojnę z Iranem

Rynkowy niepokój związany z konfrontacją amerykańsko-irańską wyraźnie zmalał. Ceny złota są wciąż jednak bliskie ...

Głosowanie nad emisją w Tauronie przesunięte

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Tauronu postanowiło wydłużyć przerwę w obradach. Termin nowego posiedzenia wyznaczono na ...

Gazowa wojna rusko-ruska

Ta wojna toczy się przed prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

Współwłaściciel czeskiego Unipetrolu żąda megadywidendy

Aż 15 koron na akcję – wypłaty takiej dywidendy żąda od spółki Unipetrol drugi ...

Jak Troll wystraszył Gazprom

Rosjanie proponują Europie gaz po cenie najniższej od 11 lat. Wszystko po to, by ...