Norwegowie inwestują w wiatraki

123rf.com

Norwegia zbuduje największą farmę wiatrową na stałym lądzie w Europie

Norweski koncern energetyczny Statkraft zamierza zbudować największą farmę wiatrowa na stałym lądzie w Europie. Razem z Nordic Wind Power i TronderEnergi zamierza postawić niemal 300 wiatraków w okolicach miasta Trondheim. Od 2020 roku instalacja ma wytwarzać prąd zasilający około 170 tys. gospodarstw domowych, czyli mniej więcej tyle ile liczy sobie mieszkańców miasto Trondheim.

Norweska prasa informuje, że instalacja ma mieć moc 1000 megawatów i wytwarzać więcej energii niż wszystkie obecnie działające norweskie farmy wiatrowe.

Z danych Statkraft wynika, że farma wiatrowa będzie się składała z 278 turbin o mocy 3,6 MW każda, które powstaną na specjalne zamówienie w zakładach duńskiej firmy Vestas. Rozpoczęcie budowy instalacji ma nastąpić już wiosną tego roku. Pierwsze turbiny Vestas dostarczy i zainstaluje w 2018 roku.

Projekt farmy wiatrowej nie jest nowy. Powstał już dość dawno, ale z powodu małej opłacalności inwestycji Statkraft odłożył ja na półkę. Dopiero pod wpływem nacisków władz norweskich został w listopadzie zeszłego roku ponownie rozpatrzony. W związku ze spadkiem cen ropy naftowej uznano, że inwestycje w energię odnawialną mają sens. Koncernowi udało się także zoptymalizować koszty całej inwestycji o około 35 proc. w stosunku do pierwotnego projektu – informuje Bloomberg. Statkraft będzie miał 52.1 proc. udziałów w całym projekcie.

Nowa farma wiatrowa ma kosztować 11 mld koron norweskich czyli około 1,3 mld dolarów. Turbiny staną na półwyspie Fosen oraz wyspie Hitra, a także obszarach przybrzeżnych niedaleko Trondheim w środkowej Norwegii.

– To największa inwestycja energetyczna w Norwegii i największy na stałym ladzie projekt wiatrowy w Europie – powiedział na konferencji prasowej prezes Statkraft, Christian Rynning-Toennesen. Natomiast minister ds. ropy i energii Tord Lien podkreślił, że to poważny wkład w rozwój przyjaznej środowisku energii elektrycznej.

Mogą Ci się również spodobać

Statoil zmieni się w Circle K

Marka Statoil rozpoczęła rebranding. W miejsce znanej wszystkim kierowcom marki pojawi się Cirle K. ...

Polska wciąż więcej kupuje w Gazpromie

Import rosyjskiego gazu do Polski zwiększył się, choć nieznacznie. Rekordowo dużo kupuje Wielka Brytania. ...

Gazprom już zawładnął OPAL

Rosyjski koncern od tygodnia wykorzystuje blisko 90 proc. mocy gazociągu OPAL. Nord Stream przesyła ...

Ukraiński MSZ: decyzja KE ws. gazociągu OPAL narusza umowę UE-Ukraina

Ukraińskie MSZ oświadczyło, że decyzja Komisji Europejskiej pozwalająca rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania ...

Naftowe starcie wagi ciężkiej. Łukoil pozwie Rosneft

Naftowe starcie wagi ciężkiej na rosyjskiej scenie paliwowej. Łukoil idzie do sądu przeciwko Rosneft. ...

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Drelichowski: Linia energetyczna musi być perspektywiczna

Z szampanem trzeba zaczekać do momentu, aż PSE zaprezentuje korytarz, na takich zasadach, jakich ...