Rekordowy kredyt na prąd ze słońca

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
Shutterstock

Pomimo pandemii i dużej niepewności na rynkach inwestorom udaje się pozyskiwać finansowanie dla zielonych projektów.

Polska firma R.Power dostała od Santander Bank Polska i mBanku 350 mln zł (79 mln euro) kredytu na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MW. To największa jak dotąd umowa finansowania projektów fotowoltaicznych w Polsce. Wszystkie elektrownie objęte umową wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty, zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Instalacje zostaną wybudowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
Adobe Stock
– Pozyskaliśmy fundusze w samym środku pandemii, przy dużej niepewności na rynkach. To pokazuje, jak silny jest w Polsce trend rosnących inwestycji w odnawialne źródła energii. Udało nam się także porozumieć z funduszem, który odkupi od nas instalacje po ich wybudowaniu – podkreśla Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu R.Power. Mowa o brytyjskim funduszu Aberdeen Standard Investments, dla którego będzie to już szósta inwestycja na polskim rynku energetyki odnawialnej.
– Zainteresowanie międzynarodowych funduszy fotowoltaiką w Polsce jest ogromne. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: wysoka jakość projektów i odpowiednio duży rozmiar inwestycji. Im większy projekt, tym łatwiej jest zainteresować nim zagraniczne instytucje finansowe – wyjaśnia Sęk.
Photovoltaic cells are arranged on solar panels /Bloomberg
Pod koniec maja o wsparciu po raz pierwszy projektu w dziedzinie energii słonecznej w Polsce poinformowali Europejski Bank Inwestycyjny i DNB Bank Polska. Wsparli oni fundusz Energy and Infrastructure SME Fund kredytem w łącznej wysokości 164 mln zł. Środki popłyną na budowę w naszym kraju 66 niewielkich elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 65,6 MW.
Liczba instalacji fotowoltaicznych nad Wisłą rośnie w błyskawicznym tempie. Na początku maja w krajowej sieci mieliśmy już ponad 1,8 MW mocy zainstalowanych w słonecznych elektrowniach. To o 181 proc. więcej niż przed rokiem i o 41 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce pozytywna dla Rosji decyzja KE ws. gazociągu OPAL

Komisja Europejska jeszcze w tym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie większego wykorzystania przez ...

Jak wykorzystać boom na energetykę słoneczną

Polska gospodarka mogłaby skorzystać na nakręcającej się koniunkturze na rynku paneli słonecznych. Warunkiem jest ...

PGNiG dostarczy więcej gazu

Koncern zawrze kolejny duży kontrakt z kolejną firmą Skarbu Państwa. Umowa z PKN Orlen ...

Ropa podrożała za szybko

Ceny ropy nie są w stanie przekroczyć 50 dol. za baryłkę. Zdaniem analityków notowania ...

Dziwna rewolucja energetyczna

Polityka Ministerstwa Energetyki nie pasuje do nakierowanej na osoby biedniejsze polityki obecnego rządu. Ubiegły ...

Resort energii zwleka z decyzją w sprawie cen prądu w 2020 r.

O powrocie do cen prądu sprzed kilkunastu miesięcy nie ma mowy. W powietrzu wisi ...